Безсмертний подвиг захисників ДАПу

Головна

У Національному музеї-заповіднику «Битва за Київ у 1943 році» відбувся захід, присвячений п’ятій річниці вшанування пам’яті та подвигу учасників трагічних та героїчних подій при обороні Донецького аеропорту. 24 січня захід проведено спільними зусиллями музею, Центру туризму та краєзнавства учнівської молоді Оболонського району міста Києва, ГО «Об’єднані війною. 90-й батальйон» та Новопетрівської сільської ради. У вшануванні взяли участь голова Вишгородської районної ради Ростислав Кириченко, депутат Київської обласної ради Андрій Пещерін, учні новопетрівських шкіл та шкіл Оболонського району, ветерани, військовослужбовці.

Відкрив захід учень другого класу Вишгородської гімназії «Інтелект» Володимир Лісовський, який продекламував вірш про любов до України. Із вступним словом до присутніх звернулась заступник голови Київської обласної ради Тетяна Семенова.  

Героїчна оборона Донецького аеропорту увічнена на сторінках новітньої історії нашої країни, спогади цих трагічних подій покладено в основу книжок, пісень та фільмів. Одним з найкращих втілень є фільм «Кіборги» українського режисера Ахтема Сеітаблаєва.

Зі словами привітання до присутніх звернулись голова Державної спеціальної служби транспорту, генерал-лейтенант Микола Мальков, командир 80-ї ОДШБ полковник Володимир Шворак, полковник Василь Сиротенко, командир 90-го батальйону підполковник Віталій Баранов. Зокрема Віталій Анатолійович відзначив важливість проведення таких заходів, що привчають підростаюче покоління до патріотизму та любові до Батьківщини. На війні наших воїнів морально дуже підтримують дитячі листи та малюнки, які школярі відправляють на фронт. Символічно, що дружина загиблого «кіборга» Анатолія Даценка, передала музею дитячі малюнки, які були в кишені військової форми її загиблого чоловіка.

Ця війна нікого не лишає байдужим. Сьогодні виконується важлива робота по збереженню фактів і хроніки цих подій. Презентовано книгу учасника АТО Володимира Короті «Пригоди Фантома» та мартиролог «Оборона Донецького аеропорту, 2014-2015 рр. Хроніка бойових втрат» підготовлену колективом Національного військово-історичного музею України. Мартиролог представлений директором музею Андрієм Ільєнком. Декілька екземплярів книги вручено директору музею Івану Віковану.

На заході були присутні волонтери та військові парамедики. До присутніх звернулась народний герой України Галина Алмазова (позивний «Ветерок»), керівник медичної команди швидкого реагування «Ветерок». Допомагати українським військовим вона почала з самого початку війни на Сході. Перший раз виїхала в зону бойових дій в червні 2014-го з волонтерської допомогою для 20-го батальйону 93-ї ОМБ. Потім були поїздки  кожні десять днів, були підшефні, яким надавала цільову допомогу. З кожним приїздом в зону АТО, знаходився новий підшефний, розширювався спектр допомоги.

Всі бажаючі могли вирізати паперових журавлів та повісити їх на макеті диспетчерської вежі Донецького аеропорту. Журавлі – символ загиблих українських воїнів при обороні ДАПу.

Поминальну службу за убієнними воїнами провів архієпископ Вишгородський Агапіт, вікарій Київської єпархії на правах єпархіального архієрея як намісник Михайлівського Золотоверхого монастиря м. Києва разом з військовими капеланами серед яких отці Тарас та Віктор новопетрівської Свято-Покровської церкви.

Ррідні та близькі загиблих воїнів подякували організаторам за захід та збереження пам’яті про їхніх рідних. Світлана Ридзанич, мати загиблого Максима Ридзанича («Адама») наголосила, що оборона ДАПу тривала 244 дні, а не 242, як прийнято вважати. Після підриву другого поверху терміналу її син разом із сімома військовими ще два дні тримали оборону пожежного депо аеропорту. І тільки після отримання наказу, покинули його живими та неушкодженими. Максим Ридзанич пройшов дві ротації в аеропорті, загинув 20 березня 2015 року біля селища Опитне Донецької області.

Лунали пісні у виконанні Ореста Лютого, гурту «Кораблі» та лірника Яреми.

На знак вшанування пам’яті та подвигу загиблих «кіборгів» покладено квіти до могили Невідомого солдата.

Інф. Національного музею-заповідника «Битва за Київ у 1943 році»