Двох доз вакцини проти «корони» недостатньо

Головна, Новини, Слайд

В Україні статистична крива захворюваності на коронавірус знову почала зростати. Після «дельти» світом поширилась нова мутація ковіду – «омікрон», а до якої нещодавно додалася ще новіша – «дельтакрон», виявлена на Кіпрі, яка увібрала риси і «дельти» й «омікрона». Цей варіант виявили у 25 пацієнтів, з яких 11 були госпіталізовані, а 14 лікуються вдома. Втім, голова технічної групи ВООЗ Марія ван Керкхове у своєму Twitter 10 січня заявила, що «дельтакрону не існує. Вона зазначила, що «Дельтакрон», імовірно, є забрудненням зразка чи обладнання під час секвенування. Як у цьому сенсі справи підуть далі – покаже час.

А тим часом, як кажуть, береженого й Бог береже. Окрім елементарних застережних заходів, важливим чинником у боротьбі з поширенням COVID-19 називають щеплення. Спочатку – двома дозами вакцини, а нині в багатьох країнах світу запроваджують і треті, й четверті – так звані «додаткові» і «бустерні» дози.

Не виняток і Україна. Так, станом на 10 січня, як повідомив ресурс Коронавірус.Інфо, сумарна кількість зроблених щеплень становить 28 820 343. З них отримали 1 дозу — 14 813 184 особи, завершили вакцинацію (отримали 2 дози) — 13 980 473 особи. А також отримали додаткову дозу — 6 224 особи, бустерну дозу — 20 462 особи.

Загалом майже 48% дорослих українців отримали принаймні одну дозу вакцини від COVID-19. «У лідерах Київська, Полтавська та Дніпропетровська області. Понад половина дорослого населення тут щеплена однією чи двома дозами», – зазначають у МОЗ.

Як пояснив міністр охорони здоров’я Віктор Ляшко, бустерна доза вакцини проти ковіду потрібна для посилення її ефективності, а додаткова — для убезпечення хворих, оскільки дві дози можуть не дати належного захисту.

Що таке бустерна доза?

 «Бустерна доза – це доза, яку вводять, щоб посилити ефективність вакцини, яка з часом знижується. Додаткова доза – це доза, яку вводять, щоб убезпечити людей, у яких через тяжкі хвороби дві дози вакцини можуть не дати належного захисту», – підкреслив Віктор Ляшко.

За інформацією МОХ нині схвалено позицію Національної технічної групи експертів з питань імунопрофілактики (НТГЕІ) щодо ревакцинації населення, незалежно від того, яким препаратом людина щепилася під час первинної вакцинації. У міністерстві рекомендують вводити бустерну або ревакцинальну дозу в період від 181-го до 270-го дня від отримання останньої дози.

Зокрема, ревакцинальну дозу запровадили для медичних працівників та працівників будинків інтернатного типу як для груп ризику за професією. Вони можуть отримати її приблизно через шість місяців з моменту отримання другої дози. «Згідно з рекомендаціями НТГЕІ, ревакцинація проводиться так: бустер м-РНК вакцинами Modernа та Pfizer на усі типи вакцини. Наприклад, якщо базова вакцинація у вас була зроблена CoronaVac або AstraZeneca, ревакцинальну дозу ви отримаєте мРНК вакциною», поінформував Віктор Ляшко.

При цьому отримання ревакцинальної дози передбачає видачу документів про вакцинацію, які будуть чинними 270 днів від дати останнього COVID–щеплення.

В Україні дозволили бустерну дозу вакцини проти COVID-19 для всіх охочих віком від 18 років через 6 місяців після завершення повного курсу вакцинації. Для бустерної дози перевагу надаватимуть м-РНК-вакцинам – Moderna або Comirnaty від Pfizer. Тим, хто щепився вакциною CoronaVac від Sinovac Biotech, рекомендовано вводити бустерну дозу вакциною Pfizer. За відсутності мРНК-вакцин бустерну дозу можна зробити іншим препаратом згідно з дозволеними в Україні схемами. Після введення бустерної дози можна буде отримати новий COVID-сертифікат.

Такий сертифікат для щеплених бустерною дозою з’явиться наприкінці січня. Доти усі, хто вакцинувався бустером, зможуть користуватися зеленим сертифікатом про повну вакцинацію.

«Щоб отримати новий цифровий документ, достатньо надіслати запит на порталі чи у застосунку Дія не раніше останніх чисел січня, звісно, вже після самого щеплення.

Порядок генерації сертифікату нічим не відрізнятиметься від того, як створюються COVID-сертифікати на підставі одужання чи вакцинації. Єдиною відмінністю є термін дії нового документу — він буде чинним 270 днів. Крім COVID-сертифікату, українці, які отримали бустер, зможуть отримати Міжнародне свідоцтво про вакцинацію. Його можна отримати за місцем щеплення чи у сімейного лікаря. Цей документ, як і COVID-сертифікат, буде чинним 270 днів», – зауважують у МОЗ.

До речі, 270-денний термін дії COVID-сертифікату Україна запроваджує, орієнтуючись на стандарти Євросоюзу.

Прем’єр-міністр Денис Шмигаль зазначив, що Кабмін також планує вакцинуватися бустерною дозою.

Що таке додаткова доза?

А ось додаткову дозу вакцини можуть отримати люди з тяжкими хворобами, в яких міг не сформуватися належний імунний захист після двох щеплень. Тут ідеться про людей, які хворіють на з різні види раку крові (лейкоз, лімфоми, мієломи, гематологічні злоякісні пухлини тощо), а також люди з ВІЛ-інфекцією, ті, хто переніс трансплантацію органів або стовбурових клітин, хто має аутоімунні захворювання, люди, котрі отримують імуносупресивну або імуномодулюючу терапію, пацієнти, котрі перенесли хіміо- або променеву терапію та котрі отримували високі дози стероїдів за місяць до щеплення.

Однак якщо людина має захворювання або під час щеплення проходила лікування, яке могло вплинути на її імунну систему, вона обов’язково має проконсультуватися зі своїм сімейним чи профільним лікарем. «Той визначить, чи потрібна їй додаткова доза антиковідної вакцини, та у разі потреби випише їй направлення на щеплення, – пояснює Віктор Ляшко. За його словами, введення додаткової дози не впливає на термін дії сертифіката або міжнародного свідоцтва про вакцинацію.

Додаткову дозу можна отримати щонайменше через 28 днів, а оптимально – упродовж трьох місяців після другої дози вакцини (чи першої дози для вакцини Janssen). Додаткова доза вводиться тією ж вакциною, що й дві попередні. Якщо ж відповідна вакцина відсутня, то можливе комбінування вакцин за затвердженими в Україні схемами.

Як комбінувати вакцини?

У МОЗ пояснюють, що в Україні, як і в багатьох інших країнах, дозволено в певних випадках комбінувати різні вакцини проти COVID-19.

«Звичайно, найкраще використовувати одну й ту саму вакцину як для першого, так і для другого щеплення. – зазначають у МОЗ. – Втім, якщо та сама вакцина недоступна, або на першу дозу сталася важка реакція (наприклад тромбоз), можливо введення вакцин за такою схемою: 1) перша доза AstraZeneca (Covishield, SKBio, Vaxzevria), друга – Comirnaty чи Moderna через 12 тижнів; 2) перша доза Comirnaty чи Moderna, друга – Moderna чи Comirnaty через 28 днів. Нагадаємо, що усі вакцини AstraZeneca різних виробників (Covishield, AstraZeneca-SKBio, Vaxzevria) мають однаковий склад та технологію виробництва і тому є взаємозамінними. Наведені схеми комбінування різних вакцин були добре досліджені та визнані безпечними та ефективними».

Якщо ж ви плануєте поїздку за кордон, зверніть увагу, що кожна країна самостійно встановлює вимоги до перетину своїх кордонів залежно від захворюваності як усередині самої країни, так і в країні, з якої прямує подорожній. Загалом українські COVID-сертифікати визнають у 60 країнах світу. Але є нюанси.

«Різні країни визнають щеплення різними вакцинами. За даними VisaGuide.World, AstraZeneca європейського та корейського виробництва визнана в усіх країнах Європи, у США, Канаді, Австралії – загалом у 150 країнах світу. Щеплення AstraZeneca/Covishield індійського виробництва – у 70 країнах. Comirnaty/Pfizer визнають понад 130 країн. Moderna – більш ніж 90. Щеплення вакциною CoronaVac/Sіnovac приймають у 59 країнах, зокрема Австрії, Великій Британії, Греції, Ісландії, Іспанії, Нідерландах, Норвегії, США», зазначають у МОЗ.

Перевірити правила в’їзду можна на спеціальному сайті Міністерства закордонних справ – tripadvisor.mfa.gov.ua.

Витрачено мільярд «ковідних» гривень

Для вакцинованих українців з 19 січня минулого року запрацювала ініційована Президентом України мотиваційна програми єПідтримка в застосунку Дія. Нагадаємо, вона спрямована на стимулювання людей до вакцинації від COVID-19 та підтримку тих секторів економіки, що найбільше постраждали від карантинних обмежень. Це сфери культури, спорту, пасажирських перевезень.

Уже понад 6,7 мільйона українців подали заявки на отримання 1000 гривень. За три тижні дії програми громадянам вже виплачено майже 6,4 мільярда гривень. Понад один мільярд гривень з отриманих коштів українці вже витратили. Про це повідомив Урядовий портал. За словами Дениса Шмигаля, наразі допомогу виплачують вісім банків-партнерів, ще 15 фінансових установ мають долучитися до програми

Куди ж витрачали люди «ковідну тисячу»? За видами витрат найпопулярнішими стали: книжкові магазини – 361 мільйонів гривень; кінотеатри – 300 мільйонів гривень;театри, концерти та розважальні послуги – 138 мільйонів гривень;залізничні та авіа пасажирські перевезення – 134 мільйонів гривень;спорт – 90 мільйонів гривень.

 Є-підтримка розширює формат

А ось із другої половини січня 2022 року програму буде розширено.

Зокрема, українці, старші за 60 років, зможуть витратити кошти за програмою на придбання ліків.

Відповідно до умов програми 1000 гривень можуть отримати всі повнолітні громадяни України, які пройшли повний курс вакцинації проти COVID-19. Кошти надаються на чотири місяці з моменту отримання, витратити їх можна як онлайн, так і офлайн (шляхом безготівкового розрахунку через термінал компанії). Програма триватиме рік – до 18 грудня 2022 року та реалізовуватиметься в кілька етапів. На першому етапі, отримання коштів відбуватиметься через додаток «Дія». Це – найшвидший і найпростіший спосіб.

На другому етапі (ІІ-ІІІ квартал 2022 року) буде запропоновано альтернативний офлайн-механізм, над яким зараз працюють. Люди, які не мають смартфонів, зможуть подати звернення на отримання допомоги в офлайн форматі. Механіка, яким саме чином відбуватимуться виплати, нині розробляється.

Окрім того, президент Володимир Зеленський під час селекторної наради з питань протидії пандемії COVID-19 10 січня поставив Кабінету Міністрів завдання підготувати окрему програму виплати однієї тисячі гривень у межах програми «єПідтримка» для українських громадян віком 12-18 років, які пройшли повний курс вакцинації проти COVID-19.

Мобільні бригади поїдуть у села

Також під час селекторної наради, як повідомив офіційний сайт Президента України, було акцентовано увагу на необхідності заохочення сільського населення до вакцинації.

Зокрема Міністерство охорони здоров’я планує організувати роботу майже 800 мобільних бригад, які будуть пересуватися по селах для забезпечення доступності щеплення для місцевого населення.

Інф. «Слова»

Центр масової вакцинації за адресою: м. Вишгород,вул. Кургузова 1 (в холі стаціонару Вишгородської лікарні).

Бажаючі можуть приходити та вакцинуватись за живою чергою.

Понеділок – п’ятниця з 09-00 до 16-00

Субота, неділя з 09-00 до 14-00

Тел. 068-883-93-00

При собі мати: паспорт та ідентифікаційний код