Голосування-2020: складнощі вибору

Головна, Новини, Слайд

Цьогорічний виборчий процес, як і власне голосування 25 жовтня було непростим. Нагадаємо, в Україні вибирали мерів міст, голів селищ, сіл і територіальних громад (ОТГ) і депутатів місцевих рад – сільських і селищних, міських, районних і обласних, районних в містах.

Як голосувала Вишгородщина

Складними вибори-2020 були як для кандидатів і їхніх команд, так і для членів виборчих комісій. Ще складніше довелося виборцям, адже заповнювати більшість бюлетенів потрібно було не звичним чином, просто поставивши «галочку» напроти потрібного кандидата чи політичної сили. Позначки мали бути напроти обраної ними політичної партії, із зазначеним в її списку кандидатом. Інструкції – як розібратися  у хитросплетінні бюлетенів друкувалися і в ЗМІ, і в інтернеті, консультацію можна було отримати і у виборчих наметах, де навіть зразки бюлетенів давали, щоправда, з ухилом на агітацію певної політсили. Однак дехто хто не зміг розібратися, що робити з бюлетенем, дехто не захотів, понадіявшись на те, що на дільниці допоможуть, дехто випадково поставив позначки «не там», а дехто – просто навмання. Скільки бюлетенів саме через ці складнощі може бути визнано недійсними – дізнаємося згодом.  Про те, скільки людей проголосували не за тих, за кого хотіли, бо «не там» поставили позначки – про це вочевидь, не дізнаємося ніколи.

До того ж, цьогоріч вибори відбувалися з дотриманням карантинних правил через епідемію корона вірусу: потрібно було бути у масці, бажано зі своєю ручкою, а також дотримувалися норми обмеження кількості осіб, які можуть одночасно перебувати у приміщенні для голосування. То ж з самого ранку 25 жовтня на підході до низки дільниць спостерігалися черги.

Втім, зазвичай рухались вони швидко. Наприклад, на виборчій дільниці №320345, що розташувалась у спортзалі біля Будинку культури «Енергетик», до організації виборчих потоків підійшли продумано. На вході до дільниці розмістили не лише пам’ятку про заходи карантинної безпеки під час голосування, а й зазначили номери столів, за якими  видавали бюлетені мешканцям тих чи інших будинків.

Відбувалося це так. Один з членів виборчої комісії виконував функції розпорядника – називав номер «вільного» столу, міряв виборцям температуру і люди підходили за бюлетенями. Тож черга рухалась досить швидко. На вході до дільниці поставили антисептик і поклали маски для тих, хто прийшов без них.

Втім, якщо антисептиками забезпечені всі дільниці, то маски для виборців були не скрізь.

Активність виборців була невисокою. Зокрема, на Київщині вона склала – 36,66%, що приблизно  на 10% менше, ніж було торік на президентських виборах.

Після дня голосування «головний біль» почався у членів виборчих дільниць – насамперед порахувати голоси, і порахувати правильно.

Рахували довго, зокрема, як повідомила «Слову» Катерина Пінчук, ще 29 жовтня вдень жодна з територіальних виборчих комісій не здала документи.

Втім, хоч офіційні результати виборів ще не встановлені, уже відомо, хто став головами об’єднаних територіальних громад.

Так, ще 26 жовтня сільський голова села Нові Петрівці Радіон Старенький повідомив, що він набрав 2266 голосів на посаду голови Петрівської ОТГ і подякував усім за висловлену довіру на виборах. До речі, на виборчих дільницях Петрівської громади рахували голоси швидко, при те, що явка виборців тут була вище середньої:  у виборах взяли участь 5382 осіб, а це 43,5% від загальної кількості виборців.

Також відомо, що лідером виборчих перегонів на посаду Вишгородської ОТГ став Олексій Момот. У Пірнівській ОТГ переміг Сергій Книжников. Димерську ОТГ очолить Володимир Підкурганний. Наразі чекаємо офіційних результатів виборів голів.

Бюлетень як сувенір?

У день голосування 25 жовтня не обійшлося без порушень виборчого законодавства. До того ж, більшість із них мала характер «серійних».

Зокрема, поліція по всьому Вишгородському району фіксувала спроби винести бюлетені з дільниці.

Так, 53-річний житель Вишгорода, якого «схопили за руку» коли він прямував з дільниці з бюлетенями, пояснив, що йому набридло стояти у черзі до виборчої кабінки, тому вирішив піти додому. У Лютежі 43-річний виборець частину бюлетенів вкинув до скриньки, а частину виніс на вулицю. Чому так зробив – пояснити не зміг.   41-річний житель селі Нові Петрівці також частину бюлетенів кинув у скриньку, а частину забрав із собою. І пояснив поліцейським, що не зміг визначитися із вибором кандидата, а тому бюлетені, у яких не збирався ставити позначки, виніс за межі виборчої дільниці, щоб їх викинути. У селищі Димер чоловік взагалі порвав бюлетені, а коли зрозумів, що відповідатиме перед законом, почав тікати».

Щодо цих «викрадачів бюлетенів» навіть без соціології вимальовується тенденція: усі порушники – чоловічої статі й середнього віку, у межах 40-50 років.

На порушників складено адміністративні протоколи, і притягнуто до адмінвідповідальності. А вона досить серйозна.  Поліцейські інформують, що всі  ці випадки підпадають під дію ст. 212-23 КУпАП (пошкодження, приховування, знищення свого виборчого бюлетеня, бюлетеня для голосування на референдумі або винесення його за межі приміщення для голосування). Санкція статті тягне за собою накладання штрафу від ста до двохсот неоподаткованих мінімумів доходів громадян.

Зареєстровані в чужому житлі

На цьогорічних виборах, вочевидь, наймасштабнішим є «одноденне зростання» кількості населення, саме у день голосування.

Так, у Нових Петрівцях помітили цілий автобус чужих, які приїхали голосувати саме в цьому селі. Молодики порозбігалися, тільки-но приїхала поліція. Також на дільниці у Хотінівці, приріст населення різко збільшився більш ніж на 200 чоловік.

Лише у Вишгороді активісти нарахували майже дві тисячі людей, які на виборах-2020 тимчасово змінили місце проживання через додаток «Приват-24» або через Держреєстр виборців. Це абсолютно законно, але тут інша проблема. Йдеться про те,  що власники низки квартир у Вишгороді виявили у виборчих списках по 10-20 осіб, яких вони знати не знають, але які чомусь внесені у списки саме як мешканці їхніх квартир.

Це помітила й народний депутат Ольга Василевська-Смаглюк. «На деякий дільницях приріст населення за останні роки сягає 300 осіб. І це села, не міста», зазначила вона.

Зокрема, у соцмережах повідомили про те, що в одній з квартир за адресою вул. Набережна, 2, прописані 22 особи. «Людина, яка з’явилася голосувати як мешканець цієї квартири, не змогла відповісти на жодне питання про хоча б орієнтовне місце розташування будинку і квартири», – йдеться у повідомленні.

Громадський активіст і кандидат на посаду міського голови Владислав Дулапчий розповів, що активісти за день зафіксували понад 15 таких випадків. Зокрема, він поспілкувався з жінкою, яка, розповіла цікаву річ. Глянувши у виборчі списки,  виявила у своїй квартирі зареєстрованим зовсім незнайомого чоловіка, який до того ж,  уже розписався за отримання виборчих бюлетенів.

Вишгородський відділ поліції також зауважує, що отримано низку  звернень щодо «лівих» мешканців і обіцяє, що правоохоронці  проведуть об’єктивну перевірку та нададуть правову кваліфікацію таким випадкам.

«Поліція Вишгородщини документує всі звернення громадян та членів ДВК відносно можливих незаконних змін у виборчих адресах. Так, лише 25 жовтня до Вишгородського відділу поліції надійшло 7 звернень від громадян про те, що за їхньою адресою «зареєстровані» та проголосували чи мають проголосувати невідомі їм особи. Всі зазначені звернення внесені до журналу єдиного обліку та проводиться перевірка», – йдеться у повідомленні Вишгородського відділу поліції.

ДО РЕЧІ. Соціологічна група Рейтинг25 жовтня провела  електорально-поведінкове дослідження і дізналася, чому частина українців проігнорувала місцеві вибори-2020 і як загалом налаштовані українці після волевиявлення.

 Серед респондентів, які прийшли голосувати відповіли: 40% – що їм було складно розібратися з бюлетенями; 13% – дуже складно; 27% – трохи складно; 35%  – досить легко; 25% – дуже легко.

79% тих, хто голосував, вважають, що місцеві вибори важливі для країни. Серед тих, хто на вибори не ходив, так вважають лише 50%.

Майже половина – 47% тих, хто голосував, вважають, що ситуація у їхньому населеному пункті після виборів поліпшиться, 38% – що не зміниться. А ті, хто не прийшов на виборчу дільницю, мають дещо іншу дімку: 20% вважають, що ситуація покращиться, 58% – що не зміниться, 13% – що стане ще гірше.

ДОВІДКА. Аудиторія опитування: населення України віком від 18 років і старші в усіх областях, крім тимчасово окупованих територій Криму та Донбасу. Вибіркова сукупність: 9947 респондентів: у т.ч. 1200 респондентів – телефонні інтерв’ю з використанням комп’ютера на основі випадкової вибірки номерів мобільних телефонів – опитування тих, хто не голосував. Помилка репрезентативності: не більше 2,8%; у т.ч. 8747 респондентів, які голосували, на виході з 140 виборчих дільниць, відібраних випадковим чином із дотриманням принципу рівномірності із застосуванням методики сталого кроку. Помилка репрезентативності: не більше 1,4%.

Інф. «Слова»

За даними ЦВК, явка виборців на місцевих виборах в Україні склала 36,88%, на Київщині – 36,66%.