Грейпфрут: цілющий рожевий фрукт

Головна, Новини

Грейпфрут – вже звичний для нас тропічний фрукт, який вільно, та за помірні кошти можна вибрати на прилавках продуктових магазинів та ринків. Але що нам відомо про цей цитрус? Трохи гірчить та корисний при дієті – як правило, на цьому пізнання закінчуються. Фрукт має багато корисних властивостей, є і протипоказання.

Завдяки своєму складу фрукт вважається одним із найбільш корисних цитрусових. Корисні властивості полягають у тому, що плід:  зміцнює стінки судин, робить їх більш еластичними; ефективно виводить всі зайві речовини та накопичені токсини (в цьому полягає користь грейпфрута й для печінки; вкрай добре впливає на імунітет; регулює роботу кишківника; нормалізує тиск та позитивно позначається на роботі мозку; знижує рівень цукру в крові; зміцнює зуби та ясна, запобігаючи стоматологічним захворюванням; знижує холестерин та підвищує шлункову кислотність; добре впливає на нервову систему, бореться зі стресами та депресивними станами.

На відміну від інших цитрусових, грейпфрут містить особливі гіркоти, які разом з ефірними оліями, є кращими природними антибіотиками. Вони рятують нас від сотень паразитів й патогенної мікрофлори, а найголовніше – від грибкових захворювань у кишківнику.

Грейпфрут протипоказаний людям з індивідуальною непереносимістю, а також: при виразці шлунка і дванадцятипалої кишки; при підвищеній кислотності шлунка; гіпертонії. Його слід повністю виключити з раціону людям, страждаючим на хронічні захворювання нирок, при гепатиті або циститі. Шкірка грейпфрута протипоказана при гастриті з підвищеною кислотністю, коліті, ентериті, гострому пієлонефриті, гепатиті та холециститі.

Корисна не тільки соковита м`якоть плоду, але і його шкірка, в якій міститься багато цінних речовин, що позитивно впливають на здоров`я людини. Зокрема, як свіжа, так і висушена шкірка має протизапальні, антисептичні та антиоксидантні властивості.

Помаранчева щільна оболонка містить вітаміни та мінерали, а також глікозиди, пектини і інші складові, дуже важливі для нормалізації обміну речовин в організмі. Також як і м`якоть, шкірка здатна знижувати рівень глюкози в крові. Саме ця властивість робить грейпфрут дуже корисним продуктом при діабеті другого типу. Людям із цим захворюванням рекомендується не тільки щодня з`їдати половинку плоду, а й приймати настій зі шкірки, який сприяє видаленню з організму токсинів і шлаків.

Важливо! Оскільки грейпфрути обробляють різними хімічними речовинами, щоб не псувалися при зберіганні, обов`язково перед використанням мийте шкірку гарячою водою, зі щіточкою.

Ось деякі рецепти використання грейпфрутової шкірки при різних захворюваннях.

Мігрень, неврози: знадобиться шкірка від трьох плодів, дрібно поріжте, викладіть в невелику емальовану каструлю, влийте літр окропу. Варіть при дуже легкому кипінні 5 хвилин. Укутайте рушником, залиште на годину. Відвар додавайте в ванну, яку приймайте по 20 хвилин перед сном, через день.

Цукровий діабет другого типу: приймати настій шкірки по чверті склянки, за пів години до їжі. Рецепт: дрібно поріжте шкірку від одного плоду, залийте окропом (склянка). Проваріть 7 хвилин. Потім залиште на годину, щоб відвар добре настоявся, процідіть, відіжміть та приймайте.

При печії: добре висушіть шкірку від плодів, подрібніть в кавомолці до стану порошку. Коли відчуєте важкість у шлунку, почнеться печія, просто покладіть під язик трохи цього порошку та розсмоктуйте. Зазвичай негативні відчуття незабаром проходять.

Настоянка. Таку настоянку використовують при лікуванні від кандидозу, стоматиту, застосовують при гінекологічних грибкових захворюваннях. Крім того, це ефективний засіб позбавлення від паразитів та усунення патогенної мікрофлори. Рецепт: дуже дрібно поріжте шкірку від декількох плодів. Складіть в банку, щоб шкірка займала більше половини обсягу. Туди ж додайте кісточки з плоду. Залийте горілкою «по вінця», закрийте кришкою. Настоюйте в темному прохолодному місці два тижні. Періодично збовтуйте. Потім приймайте по 1 ч.л., двічі за день, обов`язково до їжі.

Настоянкою можна обробляти подряпини, порізи та подразнення шкіри. При травматичних пошкодженнях шкіри, дерматитах, екземі ватний диск або марлю змочують в настоянці та обережно протирають уражену ділянку декілька разів на день. Властивості настоянки надають знезаражувальний ефект, сприяють швидкому загоєнню.

Чай покращує травлення, зміцнює імунітет, знімає симптоми застуди, заспокоює біль у горлі, бадьорить і додає сили. Ще такий чай використовують для схуднення. Важливо не забувати про дозування — оскільки чай тонізує, в день краще випивати не більше двох чашок. Рецепт: з половинки свіжого плоду знімають цедру, натирають на дрібній тертці, заливають 250 мл води і кип’ятять 2 хвилини. Потім знімають з плити, додають в напій трохи натертого імбиру (близько 3 г). Настоюють чай протягом 10 хвилин, потім проціджують і додають маленьку ложечку меду.