Хоч я і аби хто, та мені не будь-хто

Головна, Новини

Перший місяць весни швидко сплинув, а перехід на літній час не додав оптимістичного настрою. Добавилося світлового дня, але проблем через пандемію коронавірусу не поменшало. Вірус активно мутує і впливає на всі сфери життя. Та головне, що підступна хвороба «помолодшала», вражає навіть немовлят.

У зв’язку з пандемією кардинально змінився навчальний процес у вищих навчальних закладах і школах, де всі змушені освоювати науки в онлайні. Хоча і учням, і студентам, як підтверджує практика, корисне спілкування з викладачами, необхідний контроль у набутті практичних знань і навичок, виховання патріотів молодої країни.

Іноді дипломовані спеціалісти видають такі «перли» про Україну, мову, традиції, що стає «сумно, аж за край», як часто добавляють жалю за низький рівень культури й наші голосисті співаки.

Про який патріотизм йдеться, коли, наприклад, «професор»-президент-утікач без дзвінка з Кремля не зміг чітко визначити курс розвитку країни. Йому «еті козли» (тобто українці) заважали жити.

Плигав по козацьких кістках і демонстрував світу, як треба шанувати  історію своєї країни та пам’ять про захисників Вітчизни.

До слова, на одному з телеканалів викладач вищого навчального закладу, де нібито гриз граніт науки «професор», демонструвала його дипломну роботу, всю червону. Очевидно, що вона була в захваті від «шедевру» і зберегла в сейфі епохальний труд для нащадків.

Доскіпливі журналісти навіть зафіксували репліку викладачки, що автор, мабуть, навіть не прочитав, що йому зварганили дилетанти від наук.

Які ще несподіванки нас очікують?

Про себе гучно заявив власник трьох дипломів про вищу освіту. Якими трудами він їх здобув, не відомо, зате в одній з телепередач сіяв такими яскравими афоризмами, що в жодному словнику не знайдеш. Щоправда, якийсь доморослий дослідник уклав довідник  із нецензурної лексики, тобто матюків. Певно, посібник для здобувачів високих звань професорів та докторів наук.

Дехто вже давно успішно використовує надбання новоявленого «мовознавця» і безсоромно тиче нам межи очі комбінації з трьох пальців та посилає туди, чим влип у високе крісло.

Не дивно, що більше тридцяти років точаться дискусії щодо українського правопису та мови, бо деякі нинішні законотворці «язичні проблеми» розглядають крізь власну кишеню, куди отримують срібняки за вірну службу.

І пропонують вирішення проблеми із «неякісними дітьми», або погашення комунальних платежів продажем блохастих Шариків, а по «коронавірусних» дорогах на іномарках успішно борються із безробіттям та дбають про забезпечення «цвіту нації» найефективнішими ліками від пандемії.

То дрібниці, що деякі міністри на плагіаті здобули вчене звання, що тільки сім відсотків у ЗНО склали тести з української мови, а в диктанті «вчена дама» зробила майже півсотні помилок. А нещодавно один скандально відомий депутат став кандидатом наук із державного управління.

І як учням складати ЗНО з такими взірцями?

Зачерпнемо мудрості з народних джерел.

Вчення в щасті украшає, а в нещасті утішає.

Наука не лізе до бука.

Письменного голова годує.

Учитель не той, хто вчить, а в кого вчаться.

Гарно вчити того, хто хоче все знати.

Наука в ліс не веде, а з лісу виводить.

Пташка красна своїм пір’ям, а людина – своїми знаннями.

Не купиш ума, як його нема.

Менше говори, більше слухай.

Багато знай, мало говори.

Розуму не купиш і не продаси.

Знання – світильник розуму.

Неграмотний, мов сліпий у дорозі.

Краще за розумним іти, ніж дурного вести.

Свого розуму тримайся, на чужий не покладайся.

Розумне слово вислухай до кінця.

Язик довгий – розум короткий.

Хто має розум, має і слово.

У розумної голови сто рук.

Без муки немає науки.

Із розумним не плач, із дурним не співай.

Краще розумний ворог, ніж дурний друг.

Той, хто мудро мовчить, розумно говорить.

Мудрий дев’ять разів подумає, перш ніж скаже.

Вчений та велике дерево не одразу виростають.

Розумний тому й розумний, що все життя учиться.

Розумна голова рот закритим тримає.

Мудрій голові й одного ока досить.

Розум у голові тримають, а не в шапці.

Тяжко жити людині, в якої розум легкий.

Підготувала Ольга ДЯЧЕНКО.