КТ, МРТ, УЗД і родоначальник рентген

Головна, Новини

Стоматологи часто призначають рентген порожнини рота, а на прийомі у гінеколога без УЗД не обійтися. Які бувають дослідження, наскільки вони небезпечні і для чого потрібні?

Рентген. З однієї сторони людини знаходиться джерело рентгенівського випромінювання, з іншого боку – фотоплівка, яка відображає, як промені проходять через різні тканини й органі. Використовується для визначення переломів кісток, захворювання легенів, у стоматології й неврології. Рентген-апарати використовують під час операцій на серці, щоб у реальному часі контролювати процес.

Мамографія. У її основі – теж рентген. Використовується для дослідження молочної залози. Є мамографи для скринінгу – профілактичних оглядів. А діагностичні мамографи використовують, якщо уже є підозра на рак грудей. Такий апарат може відразу взяти зразок пухлини, щоб визначити її злоякісність – зробити біопсію. Сучасні апарати, що мають характеристику (мікродоза), в 2 рази скорочують рівень опромінення.

УЗД (ультразвукове дослідження). Ультразвукові хвилі відбиваються по-різному м’язами, суглобами, судинами. Комп’ютер перетворить сигнал у двомірне або тривимірне зображення. Використовується для постановки діагнозу в кардіології, онкології, акушерстві й гінекології. Апарат показує внутрішні органі в реальному часі. Це найбільш безпечний метод.

КТ (комп’ютерна томографія). Це теж вид рентгена, але знімки тіла робляться з різних ракурсів. Комп’ютер видає тривимірні зображення частини тіла або внутрішнього органа. Докладне зображення всього тіла можна одержати за одну процедуру. Сучасний спектральний томограф самостійно визначить типи тканин, покаже їх різними кольорами. Використовується при травмах – щоб комплексно оцінити ступінь ушкоджень. В онкології – для виявлення пухлин і  метастазів.

МРТ (магнітно-резонансна томографія). Створює електромагнітне поле, вловлює насиченість тканин воднем і передає ці дані на екран. На відміну від КТ, у МРТ немає випромінювання, але він також робить об’ємні картинки в 3D. МРТ добре візуалізує м’які тканини. Використовується для обстеження головного мозку, хребта, черевної порожнини, суглобів (у тому числі під контролем МРТ проводять операції, щоб не зачепити важливі ділянки мозку – наприклад, ті, що відповідають за мову).