Лікарі і пацієнти: як комунікувати за засадах взаємоповаги

Головна, Новини, Слайд

«Коронавірусна статистика» свідчить, що поширення інфекції набирає обертів, захоплюючи все нові території, і все більшу кількість людей. В Україні «зелених» зон уже не лишилось. Вишгородщина наразі входить до «жовтої», і дай Боже, не «переселитися» до «червоної». Тим часом кількість хворих коронавірусом зростає. На 12 листопада у районі уже зафіксовано 1433 випадків коронавірсу. До того ж, COVID-19 забрав уже 20 життів.

Епідемія значно збільшила навантаження на медичні заклади й на лікарів. У Вишгородському районі спеціалізованих медзакладів для лікування хворих на коронавірус немає, то ж тих, хто потребує госпіталізації (а на 12 листопада таких було 40), відправляють в інші населені пункти. Однак роботи медикам вистачає, адже кількість звернень від тих, хто підозрює у себе чи своїх рідних симптоми коронавірусу, зростає.

Коли говорять про епідемію коронавірусу і все, що з нею пов’язане, зазвичай звертають увагу на проблеми пацієнтів і тих медичних закладів, де лікуються хворі на COVID-19. І майже поза увагою залишаються ті, хто першими зустрічають пацієнтів – медики первинної ланки. Саме вони нині – на передовій боротьби з коронавірусом. То ж насамперед знаходяться у групі ризику. Скільки сімейних лікарів  в Україні уже перехворіли на коронавірус – сказати складно. Адже, як з’ясувалося, окремої статистики захворюваності серед медиків саме первинної ланки наразі не ведеться. Щодо Вишгородського району – тут статистику можна відстежити. За словами головного лікаря КНП «Центр первинної медико-санітарної допомоги» Вишгородської районної ради Оксани Морозової, нині у Вишгородському районі  на коронавірус перехворіли п’ять лікарів «первинки». І сім осіб середнього медперсоналу.

До того ж, нині епідемія коронавірусу – це лише один сегмент уваги сімейних лікарів, який додався 2020-го «вірусного» року. І він істотний за обсягом. Окрім того, залишаються ті обов’язки лікаря, які й були до COVID-19, і якими передбачене навантаження медиків та алгоритм роботи амбулаторій. Нині ж воно істотно зросло. І тому нелегко важко всім. І пацієнтам, які очікують належної уваги від медиків, і лікарям, які нині, по суті, не знають, за що хапатися, як усе встигнути.

Так, у Вишгороді нині  величезні черги до сімейних лікарів – по 60-80 осіб. Медики просто не спроможні впоратися з таким напливом пацієнтів. То ж фізично перебувають у постійному стресі, на межі психологічного зриву, професійного виснаження.

Коронавірус оголив проблему, яка, можливо, в інший, не такий критичний час, і не проявилась би – людський фактор у медицині в період надто напруженої ситуації. Багато людей розуміють, що під час епідемії COVID-19 лікарям важко як ніколи, і що у них, окрім пацієнтів, є ще родини, діти, літні батьки, яким теж потрібна увага і хоча б трохи часу. Оксана Валеріївна пояснює, що робота з пацієнтами у лікарів зазвичай не обмежується лише робочими годинами, і, окрім спілкування з пацієнтом про недугу доводиться роз’яснювати елементарні правила безпеки.  

«Ситуація з коронавірусом у районі зараз складна. Щодня виявляють від 30 до 60 осіб з  COVID-19. Щодоби – майже 50 нових хворих. Коли 15 осіб виявляють, це, вважається, що мало. Але такі дні у нас – все рідше і рідше», – зауважує головний лікар і звертає увагу на те, що не останню роль поширенню коронавірусу «сприяє» нехтування методами особистої безпеки. «Немало людей досі вважають, що маски не потрібні, антисептиками користуватися не треба, що все це – нагнітання ситуації. Хоча, здається, що майже всі зрозуміли, що коронавірусна хвороба існує, бо раніше багато хто не вірив. Втім, дехто досі переконаний, що її перебіг легкий, і всі виживають. Насправді це не зовсім так. Все більше складних перебігів хвороби і далеко не всі хворі виживають». 

Оксана Морозова не скупиться на добрі слова на адресу медиків, зазначаючи, що у такий непростий час вони залишаються на рубежі боротьби з хворобою. А  нині завантаженість лікарів не просто велика, а надмірна. І якщо раніше вони могли приділити пацієнту достатньо часу, іноді виконуючи навіть функції психологів, то нині такої розкоші спілкування позбавлені через об’єктивні причини.

«На прийомі буває від 60 до 80 осіб . Напруження у лікарів неймовірне, як працювати в такому темпі? Тому без скарг і непорозумінь не обходиться. Окрім того, зараз багато нарікань на роботу реєстратури. У Вишгородській амбулаторії №1 одночасно працює три реєстратори. Вони не справляються з потоком людей, не встигають відповідати на телефонні дзвінки… Просто фізично неможливо. На жаль, нині така ситуація, і поки що просвіту не видно. Люди не витримують. Двоє лікарів з Вишгородської амбулаторії сімейної медицини звільнились. Відбулося професійне виснаження.  Так, зарплата нині у медиків відносно задовільна. Але ніякі кошти не оплатять того стресу, у якому постійно перебуває лікар».

Спеціально для медиків, який лікують хворих на коронавірус, або соціальних працівників, що піклуються про них, організована гаряча лінія психологічних консультацій та підтримки за номером +38 095 7221580. Сюди можна зателефонувати та поділитися емоціями, а також отримати корисну пораду, як пережити ці складні часи. Втім, поради психолога – це добре, але, мабуть, найкращою підтримкою для  лікарів буде й доброзичливе ставлення до них пацієнтів.

– Ми не вимагаємо нічого особливого  чи надмірного. Просимо пацієнтів лише зрозуміти й нас. І телефонувати  лікарям у робочий час. Кожний лікар має службовий мобільний телефон. Номери ми не раз публікували в соцмережах, у нас на сайті вони у загальному доступі, включені з 9-ї до 18-ї години. Ми розуміємо, що хвороба, чи погіршення стану не «чекатимуть», поки лікар вийде на зміну. Однак є низка телефонів, куди людина може звернутися у будь-який час за порадою за консультацією. Номери легко знайти в інтернеті, вони працюють цілодобово.

Також у Вишгородській амбулаторії №1 цілодобово чергує фельдшер, до якого можна також можна звернутися за консультацією щодо коронавірусу або за номером 103. А сімейному лікарю варто телефонувати в робочий час. До речі, під час прийому він може не відразу відповісти. Тому краще писати у Viber,  WhatsApp чи інші месенджери, і сімейний лікар вийде на контакт, тільки-но зможе.

Оксана Морозова «знайома» з коронавірусом і як лікар, і як пацієнт. Нещодавно тяжко перехворіла на COVID-19, перенесла госпіталізацію. «Це важко, і це дорого», –каже вона. І пояснює, що, по суті, поки що немає єдиної методики лікування коронавірусу,  адже хвороба ще не вивчена. До того ж Оксана Валеріївна звертає особливу увагу на необхідність дотримання заходів особистої безпеки і гігієни. Пояснює, що навіть якщо людина один раз перехворіла на COVID-19, то не убезпечена від повторного інфікування. Коронавірус може повертатися кілька разів. І щоразу – у складнішій формі.

«Буває, що уперше людина перехворіла легкою формою, можливо, навіть безсимптомно. У багатьох це породжує своєрідну безтурботність – мовляв, коронавірус – це нічого страшного. Насправді це не так. Добре, якщо другого разу не буде. Бо зазвичай якщо людина інфікувалася вдруге, то можна «розраховувати» на ускладнення хвороби. Оксана Валеріївна це спостерігала, коли потрапила в лікарню.

Правила дотримання карантину, усі, здається, вже вивчили напам’ять: маски, антисептики, рукавички, уникання надто людних місць… Інша справа – як люди їх дотримуються. То ж варто зайвий раз нагадати – бережіть себе і близьких, не створюйте «провокативних» ситуацій.

На прохання «Слова» Оксана Морозова порекомендувала: «Не приймайте  безконтрольно антибіотики та жарознижуючі препарати. Їх варто вживати  тільки за призначенням лікаря. Не займайтесь самолікуванням. Це небезпечно. А ось для профілактики варто приймати вітамін Д3, вітамін С- 2 грами на добу, і цинк – 0,125 грама. До речі, ці препарати призначають і під час лікування коронавірусу. І – пийте достатньо води. Для організму це важливо».

Нині КНП «Центр первинної медико-санітарної допомоги» Вишгородської районної ради потребує сімох сімейних лікарів. Також ще п’ять вакансій – в амбулаторіях Вишгородського району. То ж тут чекають фахівців. За словами Оксани Морозової, нині зарплата у сімейних лікарів більш-менш нормальна.

Щоправда, «коронавірусних надбавок» лікарі сімейної практики не отримують –для них такі надбавки не передбачені, хоч вони першими спілкуються з інфікованими COVID-19. Виняток становлять медики, які приїжджають до хворих на забір матеріалів для ПЛР-тестування. Втім, уряд обіцяє таку ситуацію змінити. Як нещодавно повідомив прем’єр-міністр Денис Шмигаль, Кабмін ухвалив рішення, за яким сімейні лікарі отримуватимуть більше коштів за кожну укладену декларацію. Відрадно, що уряд звернув увагу на роботу сімейних лікарів під час епідемії. «Ми розуміємо, що в умовах пандемії збільшилось навантаження і на сімейних лікарів, які також частково або повністю задіяні у боротьбі з коронавірусом. Тариф за одну укладену декларацію буде збільшений з нинішніх 600 грн до 652 грн на рік», — зазначив Денис Шмигаль.

У цей надто непростий час пандемії взаєморозуміння  лікаря і пацієнта – це один з нагальних нині чинників.   «Потрібно берегти і поважати одне одного. Саме на цих принципах також має вибудовуватися  співпраця пацієнта з лікарем. Давайте любити і розуміти один одного», – закликає Оксана Морозова.

ВРІЗКА1

КОРИСНІ КОНТАКТИ

Телефони для консультацій з питань COVID-19.

Контакт-центр МОЗ– 0800-60-20-19.

Центр громадського здоров’я – 0800-505-840.

Обласна гаряча лінія Київщини з питань COVID-19 –

 045 – 631 – 00 – 46.

Вишгородська амбулаторія загальної практики

сімейної медицини №1

м. Вишгород, вул. Кургузова, 1

(04596) 25-444.

Години  роботи з 08-00 до 20-00.

­­­­­­­­­­

Вишгородська амбулаторія загальної практики

сімейної медицини №2

м. Вишгород, вул. Шолуденка, 6

(04596) 26-800

Години  роботи з 08-00 до 20-00.

Для запису до свого сімейного лікаря телефонуйте до реєстратури.


Пацієнт і лікар: як побудувати  комунікацію на засадах взаємоповаги:

1. Якщо лікар надав свій номер мобільного, поцікавтесь, в які години зручно телефонувати або писати та з якими питаннями.

2. Перед тим як дзвонити лікареві, подивіться на годинник. Доцільно  телефонувати під час роботи вашої амбулаторії.

3. Починайте розмову або текстове повідомлення з того, хто ви (адже лікар не здатен пам’ятати всіх пацієнтів) та відразу переходьте до суті запитання.

4. Якщо потребуєте екстреної медичної допомоги, то телефонуйте  на 103 цілодобово, або самостійно відвідайте приймальне відділення (в неробочі години амбулаторії) тієї лікарні, яка надає медичну допомогу цілодобово. Вас приймуть без електронного направлення у критичній ситуації.

5. У вихідні, святкові та неробочі дні працює кабінет цілодобового надання медичної допомоги за адресою: м. Вишгород, вул. Кургузова, 1 (у дворі за будівлею Судмедекспертизи).  Прийом лікаря з 9-00 до 18-00. Тел. (04596) 5-43-37. Моб. (096) 190-22-03.