Повний локдаун передбачається з 8 до 24 січня

Головна, Новини

9 грудня на засіданні уряду було ухвалено рішення подовжити карантинні обмеження помаранчевого рівня епіднебезпеки на території усієї країни до 28 лютого, з посиленням обмежень на період з 8 по 24 січня.

До речі, ще до початку запровадження локдауну певні обмеження встановлюються й для новорічної ночі. Так, згідно з рішенням уряду, з 1 січня буде продовжено роботу закладів громадського харчування до 23 години (зараз до 22:00) із забороною розрахункових операцій після 22 години. В Новорічну ніч кафе, барам, ресторанам планується дозволити працювати до 1:00.

А з 00:00 годин 8 січня 2021 року до 00:00 годин 25 січня на території України діятимуть посилені карантинні заходи. Обмеження стосуватимуться роботи закладів громадського харчування (крім адресної доставки замовлень та замовлень на винос), розважальних закладів, закладів торгівлі непродовольчими товарами; роботи закладів культури і проведення культурних масових заходів.

Також обмежується робота спортивних залів, фітнес-центрів, басейнів, проведення масових заходів, крім організації гірськолижного дозвілля (без роботи закладів громадського харчування та продажу алкогольних напоїв).

Водночас на час дії посиленого карантину не передбачається обмеження роботи громадського транспорту — як міського, так і міжміського сполучення. Зокрема, начальник КП “Київський метрополітен” Віктор Брагінський зазначив: «Метрополітен працюватиме під час карантину зимових канікул. Однак закликаю користуватися громадським транспортом – як наземним, так і підземним – за реальної необхідності». І повідомив, що  у метро проводять посилену дезінфекцію пасажирських зон та рухомого складу, але люди також мають дотримуватися санітарних вимог.

Дозволяється організація «новорічних ялинок» без концертів, проведення офіційних спортивних заходів без глядачів. Не дозволятиметься діяльність непродовольчих ринків, відвідування закладів освіти, крім дитсадків.

Буде дозволено й роботу закладів торгівлі продуктами харчування, лікарськими засобами, виробами медичного призначення, засобами гігієни, засобами зв’язку, ветеринарними препаратами, кормами. Щодо торгівлі іншими групами товарів – тут рекомендують перейти на адресну доставку замовлень.

Також мінсоцполітики повідомляє, що особи, які втратили дохід через карантин, можуть розраховувати на державну підтримку.

З метою реалізації ініціативи Президента України уряд прийняв рішення щодо надання матеріальної допомоги у розмірі 8 тисяч гривень застрахованим особам, які можуть втратити дохід через карантин.

Постановою Кабміну «Про виділення коштів для надання одноразової матеріальної допомоги застрахованим особам, які можуть втратити доходи у разі повної заборони сфери їх діяльності внаслідок посилення обмежувальних заходів» передбачено виділити Мінсоцполітики 13,7 млрд гривень із Фонду боротьби з COVID-19 для здійснення виплат Пенсійним фондом України.

Однак ФОПи не зможуть отримати допомогу, якщо вони зареєстровані менше ніж за три місяці до набрання чинності цим законом; якщоцьогоріч році сплатили ЄСВ за себе менше ніж за три місяці, а також якщо їхній вид діяльності не підпадає під карантинні обмеження.

Окрім того, передбачається надання одноразової матеріальної допомоги компаніям для виплат найманим працівникам, щоб не скорочувати їх під час дії карантину. Ця норма стосується підприємств, які (на час набуття чинності законом) вимушено скоротили або можуть скоротити тривалість робочого часу працівників через простій у зв’язку з впровадженням карантину. Розмір допомоги вираховується пропорційно скороченню робочого часу працівника, але не може перевищувати 8 тис. грн.

Також закон передбачає одноразову компенсацію суб’єктам господарювання з метою відшкодування витрат, понесених на сплату єдиного внеску (ЄСВ) на загальнообов’язкове державне соціальне страхування. Розмір одноразової компенсації становитиме середньомісячну суму ЄСВ з розрахунків останніх 10 місяців.

Також на засіданні Кабміну 9  грудня був затверджений Порядок надання одноразової компенсації суб’єктам господарювання, який  визначає умови та механізми надання одноразової компенсації для відшкодування витрат, понесених під час сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування.Для цього Кабмін затвердив Порядок формування та ведення Реєстру набувачів одноразової компенсації суб’єктам господарювання для обліку відповідних показників. Зокрема, ці порядки визначають: вимоги до суб’єктів, процедуру подання та розгляду заяв до ДПС, встановлення форми подання заяви, обрахунок ДПС сум компенсації та положення щодо ненадання компенсації – наявність заборгованості зі сплати ЄСВ.

У багатьох викликало здивування те, що нокдаун анонсують за місяць до його початку. Яким чином можна спрогнозувати, як поведе себе коронавірус майже через місяць? – такі запитання нині – не рідкість.  Втім, міністр охорони здоров’я Максим Степанов має на нього відповідь. «На основі математичного моделювання ми прогнозуємо збільшення кількості хворих, матимемо надію, що не ураганними темпами. Окрім того, новорічні свята теж дадуть певний спалах і збільшення (кількості захворілих — ред.). Ще одна складова — з кінця січня починається зростання кількості хворих на грип, це додаткове навантаження на медичну систему, ця хвороба також має ускладнення, в тому числі і пневмонії. Тому всі ці фактори призвели до того, що з 8 по 24 січня буде введено додаткові карантинні заходи. …Ми розраховуємо на ефект 40-50% зниження кількості інфікованих на цей період», – сказав Максим Степанов.