Мандарин: сонячний вітамін

Головна, Новини

Одним із найпопулярніших фруктів у зимовий період є мандарин. Є  багато сортів мандаринів. Вони різняться товщиною та відтінками шкірки, розміром плода, кількістю кісточок, та найголовніше – вмістом цукру. Але характерною особливістю є вміст величезної кількості вітаміну С – аскорбінової кислоти.

Найголовнішою корисною властивістю фрукта є його здатність відновлювати нестачу вітамінів в осінньо-зимовий період.

Мандарини надзвичайно багаті на пектинові речовини, ефірні олії, глікозиди, вітаміни D, К, В1, В2. А також мінерали: калій, магній, залізо, фосфор, натрій, кальцій, цинк, мідь, марганець, селен. Багато фітонцидів – це природні антисептики.

Важливий факт: наявність в мандарині лимонної кислоти не дозволяє з’явитися в ньому нітратам та іншим шкідливим компонентам.

У шкірці міститься 1-2% ефірної олії, а також корисні пігменти, наприклад, каротин.

Завдяки фітонцидній дії на різні мікроорганізми, цитрус вбиває мікроби, що приносить позитивний ефект як при простудних захворюваннях, так і для грибкової профілактики. Додавання цедри в гарячі напої допомагає розріджувати мокротиння та полегшувати кашель.

Завдяки значному вмісту синефрину – фенолікової амінокислоти, мандарин використовують при лікуванні від астми й бронхітів, як протизастійний й протинабряковий засіб. Для очищення легенів від слизу рекомендується щоранку випивати по склянці мандаринового соку.

Мандарини можна вживати людям, що худнуть. Їх калорійність становить всього 53 ккал на 100 г м’якоті. Клітковина і пектини позитивно позначаються на травленні, покращують обмінні процеси. Мандарин чудово втамує спрагу.

При захворюваннях, що супроводжуються діареями, дуже корисні свіжі мандарини й сік.

Мандарини мають антицинготну дію, поліпшують обмінні процеси. Ефірна олія мандарина підіймає настрій. Зовнішнє застосування мандаринового соку допомагає в боротьбі з молочницею. Сік і плоди мандарина ефективно діють при дизентерії.

Попри лікувальні властивості, мандарини можуть нашкодити. Вони подразнюють нирки й слизову оболонку шлунка й кишківника. Тому мандарини не рекомендуються при виразковій хворобі шлунка й дванадцятипалої кишки, при гастритах з підвищеною кислотністю шлункового соку, ентеритах, колітах і загостреннях запальних захворювань кишківника. А також при холециститі, гепатиті й гострому нефриті.

Велика кількість каротину та вітаміну А може викликати навантаження на печінку, особливо якщо цей орган хворий.

Мандарини, як і всі цитрусові, є сильними алергенами. Тому алергікам потрібно бути обережними. Фрукт не варто давати дітям до трьох років.

При діабеті відвар зі шкірки мандаринів сприяє зниженню рівня цукру в крові. Відвар з шкірки мандарина підвищує захисну функцію організму, прискорює процес лікування бронхіту та інших хвороб дихальної системи.