Незвичайний звичайний їжак

Головна, Новини

Ліси, болота, луки Полісся дають притулок величезній кількості тварин, птахів, комах. Блукаючи хащами можна зустріти представників тайгових, широколистяних лісів, лісостепової зони та, навіть, степу.

Їжак звичайний – ця кумедна тваринка є звичайною в поліських лісах. Вона переважно комахоїдна, але інколи може вполювати дрібного гризуна. Їжак населяє найрізноманітніші місця проживання, уникаючи великих боліт і суцільних хвойних масивів. Їжачка можна знайти у відкритих лісах, трав’янистих рівнинах, в чагарниках, піщаній місцевості і навіть у парках.

Цей вид веде значною мірою нічний спосіб життя. Гнізда будують в кущах, ямах, печерах, занедбаних норах гризунів або в коренях дерев. За допомогою довгих середніх пальців на ногах їжаки доглядають за своїми колючками. Самці агресивні один до одного, ревно охороняють свої ділянки. Линька у звичайних їжаків відбувається повільно, зазвичай навесні або восени. В середньому, за рік міняється тільки одна голка з трьох. Кожна голка зростає 12-18 місяців. У природі ці тварини живуть 3-5 років, в неволі можуть доживати до 8-10 років.

Звичайні їжаки — досить швидкі тварини для своїх розмірів, здатні бігати зі швидкістю до 3 м/с, вміють добре плавати і стрибати. Як у багатьох нічних тварин, у їжака погано розвинений зір, зате мають гострий нюх і слух.

Із настанням заморозків їжаки щільно закривають вхід в нору і впадають в зимову сплячку, яка триває із жовтня по квітень. В цей час температура тіла падає до 1,8  градуса. За літо йому необхідно запасти багато жиру, адже якщо їжак впаде в сплячку без достатнього запасу (менше 500 г), то взимку ризикує померти від голоду. Не виходить з гнізда, поки температура повітря не підніметься до 15. Ведуть одиночний спосіб життя, але живуть недалеко один від одного.

Їжак — всеїдна тварина, основу харчування складають дорослі комахи, гусениці, слимаки, іноді дощові черв’яки. У природних умовах на хребетних нападає рідко, найчастіше жертвами їжака стають задубілі рептилії і амфібії. Може поїдати ягоди і фрукти. В диких умовах, зважаючи на малу сприйнятливість до зміїної отрути, їжак може з’їсти гадюку, зокрема наривників, які мають високотоксичну для інших тварин отруту. На їжаків слабо діють такі отрути, як миш’як, сулема, опіум і навіть синильна кислота. Отакий він незвичайний звичайний їжак.

Вони гарно ласують яйцями або пташенятами дрібних птахів.

Після зимової сплячки у їжаків починається шлюбний період. Самці кусають один одного за ноги, морду, штовхаються, використовують в бою голки. Під час бійки голчасті суперники голосно сопуть і фиркають. Після битви переможець годинами кружляє біля самки.  За рік самка приносить один виводок – 3-8  дитинчат, найчастіше чотири.

Багатьох потенційних хижаків відлякують голки їжаків, але деякі все одно полюють на них. Так, рештки їжаків були знайдені в шлунках борсуків, лисиць і лісових куниць. Їжаки, як правило, відсутні у районах, де борсуки є численними.

Микита ТАЛАБАН