Офорти та лінорити Ксенії Ковальової

Головна, Новини

У музеї давньоруського гончарства Вишгородського історико-культурного заповідника працює виставка офортів та ліноритів мисткині з Вишгорода Ксенії Ковальової «Життя складається з дрібниць», яка проводиться у рамках  культурно-мистецького проекту «Вишгородщина мальовнича».

Ксенія Ковальова народилася у Вишгороді. У 2018 році закінчила Київський інститут мистецтв за фахом «художник-викладач образотворчого мистецтва». Свою спеціалізацію вона визначила як художник-графік: створює офорти, лінорити, мокуліто.

Офорт – різновид гравюри на металі, який дозволяє отримувати відтиски з друкарських форм. На металевій дошці голкою роблять малюнок, а заглиблення елементів зображення посилюють шляхом травлення металу кислотами, витравлені місця наповнюють фарбою і на спеціальному верстаті друкують відбиток на зволоженому папері. Офорт виник у Західній Європі в ХVI столітті. Цим засобом широко користувалися українські митці, зокрема й  Тарас Шевченко. За іншою версією офорт виник на зламі ХV- ХVI століть і, можливо, в Німеччині. Роботи майстра з Аугсбургу Даніеля Хопфера цього часу не що  інше, як офорти.

Метикуваті італійці одразу запозичили нову техніку створення гравюр. Офорт став надбанням всіх розвинених країн Старого Світу, особливо багато робіт голландських  майстрів. До речі, саме голландець зробив гравюру-портрет Богдана Хмельницького.

У техніці лінориту  для розмноження малюнка і отримання відбитків потрібно вирізати форму, художник переносить малюнок на лінолеум з допомогою різців, отримує форму. Мокуліто – техніка плоского друку, винайдена в Японії наприкінці ХХ століття і полягає у використанні фанери  як друкарської поверхні. Рисунок наноситься на дошку за допомогою літографських матеріалів, але можна також використовувати прийоми гравюри, поєднуючи ефекти плоского друку з високим. На відбитку виразно проявляється текстура деревини, що також збагачує зображення.

 Із 2012 по 2019 рік Ксенія Ковальова організувала вже кілька виставок – з живопису та мокуліто. У 2014 році мисткиня заснувала галерею-майстерню «Naiveart» у Вишгороді, де проводяться багато творчих проектів та викладається мистецтво дорослим і дітям. А ще Ксенія Ковальова  2019 році розпочала новий проект дизайну одягу, в межах якого створює авторський одяг та аксесуари.

Виставка відразу здобула популярність у відвідувачів музею. І дорослі, і діти з цікавістю знайомляться з роботами Ксенії Ковальової, і залишають теплі відгуки.  «Вона творить у дивовижній рідкісній техніці офортів. Для мене її картини (не знаю, чи можна їх так називати) нагадують мистецтво чорно-білої фотографії, а мотиви взагалі торкаються глибин серця, відгукуючись дитячими спогадами», – зауважила вишгородчанка Наталя Сукач.