Правила голосування до місцевих рад

Головна, Новини, Слайд

Уже у цю неділю, 25 жовтня, відбудуться перші місцеві вибори за новим адміністративно-територіальним поділом України. Вибори будуть непростими не лише тому, що серед значної кількості кандидатів потрібно обрати тих, до кого найбільша довіра.

А й тому, що такої кількості бюлетенів і  таких складнощів у їх заповненні, здається, не було на жодних виборах. Тому необхідно добре вивчити «правила голосування», аби ваш голос був врахований під час волевиявлення.

Отже, що потрібно знати під час голосування.

Виборча дільниця одна – округи різні

Кожна адміністративно-територіальна одиниця, в якій обирається рада (село, селище, місто, район, область) ділиться на округи. І кожна така територія матиме свій поділ. Йдеться ось про що. На одній і тій же виборчій дільниці доведеться обирати, приміром, партію й депутата у територіальному окрузі міста №1,  партію й депутата у територіальному окрузі району №2, партію й депутата у територіальному окрузі області №3.

Кількість таких територіальних виборчих округів залежить від кількісного складу місцевої ради – чим більше депутатів має бути обрано, тим більшою буде кількість створених округів.

А ось однаковими для жителів одного населеного пункту точно бюлетені для голосування за кандидата на посаду міського (сільського чи селищного) голови. У цьому випадку територія населеного пункту буде одним єдиним округом.

Скільки бюлетенів отримає виборець?

У Вишгородському районі виборці отримають  по 4 бюлетені для голосування для голосування за кандидатів на посаду: голови ОТГ – міського, сільського або селищного голови; депутатів міської (сільської або селищної) ради; депутатів районної ради; депутатів обласної ради.

В ОТГ від 10 тисяч жителів вводиться пропорційна система голосування з відкритими списками партій. Тобто така система діятиме у Вишгородській, Димерській, Петрівській ОТГ. У Пірнівській ОТГ застосовується мажоритарна система.

Як розрізнити бюлетені за кольорами

Блакитні  – для голосування за депутатів обласних рад.

Світло-зелені – для голосування за депутатів районних рад.

Світло-жовті – для голосування за депутатів міських рад.

Кремові – для голосування за а депутатів сільських і селищних рад.

Світло-рожеві – для голосування за кандидата на посаду голови міста, села чи селища

Як правильно заповнити бюлетень

Порядок заповнення бюлетенів описаний у частинах 7 і 8 статті 248 Виборчого кодексу України. Там зазначений максимально правильний варіант, аби на етапі підрахунку голосів у членів комісій не виникало сумнівів і запитань.

Голосуючи за кандидата у депутати до обласної, районної, а також міської, сільської або селищної ради (з кількістю виборців 10 тисяч і більше), потрібно діяти так:

–  у першому квадратику, обираючи партію, ставимо «галочку», «плюс» чи іншу позначку;

– у сусідньому квадратику ставимо номер кандидата, за якого голосуєте, за трафаретом. Цифри необхідно писати так, як раніше писали індекси на листівках та поштових конвертах в Україні. Найкраще писати, приміром, 1,2, 3, а не 01, 02, 03. Однак  згідно роз’яснення  ЦВК щодо заповнення виборчого бюлетеня, прийнятого 10 жовтня,члени дільничних виборчих комісій під час підрахунку голосів мали б врахувати волевиявлення громадян і із зазначенням цифри 0 перед одинарною цифрою-номером кандидата, і з написанням цифри прописом не за трафаретом тощо.

Натомість в абзаці 2 частини 7 статті 248 Виборчого кодексу чітко вказано: “Якщо виборець у квадраті із нанесеним трафаретом для написання номера кандидата в депутати зробив позначку не по трафарету, але із якої можливо встановити дійсне волевиявлення виборця, вважається, що виборець підтримує кандидата, номер якого зазначено”. Однак якщо людина проголосує за одну партію, а кандидата зазначить від іншої, або не зазначить кандидата саме у квадратику з трафаретом, то  таке волевиявлення може бути визначено як підтримка лише партії. Теж саме – якщо виборець не зазначить жодного кандидата. Оскільки  зараз немає норми, як, наприклад, у попередньому виборчому законодавстві, що бюлетень із будь-якою зайвою позначкою вважається недійсним.

Які бюлетені визнають недійсними?

Перелік підстав визнати бюлетень недійсним зазначений у частині 29 статті 250 Виборчого кодексу України.

Головними для виборців будуть фактично два пункти. Недійсними визнають бюлетені, у яких: поставлено позначки за кілька партій; вписано номер кандидата без позначки за партію.

Інші бюлетені

Їх потрібно заповнювати традиційним способом. Відрізнятимуться такі бюлетені будуть лише “шапкою” із назвою відповідних виборів, округом та прізвищами.

Такі бюлетені міститимуть нумерацію, квадратик, де необхідно поставити позначку; список прізвищ в алфавітному порядку з короткою інформацією про кожного кандидата (партійність чи самовисування, місце роботи, місце проживання тощо). То ж потрібно знайти «свого» кандидата і поставити напроти нього «галочку», «плюс» чи іншу позначку.

Прізвища деяких кандидатів можуть бути у бюлетенях різних типів– і на посаду депутата, і на посаду голови ОТГ. Це не повинно бентежити виборців – можна голосувати за одну особу у різних бюлетенях.

Якщо виборець зіпсував бюлетень

Право на помилку для виборця передбачено частиною 12 статті 248 Виборчого кодексу України.

Якщо ви зіпсували бюлетень, потрібно невідкладно звернутись до члена виборчої комісії, який видав виборчий бюлетень, із письмовою заявою та проханням видати інший виборчий бюлетень; отримати новий виборчий бюлетень в обмін на зіпсований, так само, як отримував перший (відповідно до частини 3 статті 248 ВК);

Однак краще бути уважними, оскільки кількість «резервних» бюлетенів для кожної виборчої дільниці зазвичай лише на 0,5% перевищує кількість людей, включених до списку виборців на цій виборчій дільниці. Тому «зайвих» бюлетенів може всім не вистачити, особливо якщо багато людей проситимуть замінити зіпсовані бюлетені, а явка виборців буде високою. Крім того, попросити «резервний» бюлетень можна буде лише раз. Третьої спроби на буде.

Як поводитись виборцю на дільниці

Загальні правила майже нічим не відрізняються від тих, які діяли на всіх попередніх виборах.

1. 25 жовтня з 8:00 до 20:00 приходимо на свою виборчу дільницю зі своїм паспортом громадянина України; Паспорт має бути у вигляді книжечки або ID-карти. Паспорт з програми “Дія” краще не використовувати.

2. Беремо бюлетень лише від двох членів комісії за відповідним для нашої адреси столом на виборчій дільниці.

3. У кабінці для голосування перебуваємо лише наодинці (виключення – голосування виборця з інвалідністю, який має право з відома голови або іншого члена дільничної виборчої комісії скористатися допомогою іншого виборця, крім члена виборчої комісії, кандидата у депутати, кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови, довіреної особи кандидата, уповноваженої особи організації партії, офіційного спостерігача);

4. Заповнюємо бюлетень виключно самостійно;

5. У кабінці для голосування не робимо фото чи відео; якщо робимо фото на згадку на території виборчої дільниці, то тільки зі складеним бюлетенем, аби не видно було результатів власного волевиявлення;

6. Не передаємо свій бюлетень іншим особам та не беремо бюлетенів для голосування замість друга чи родича;

7. Не рвемо, не шматуємо та не знищуємо бюлетень;не виносимо бюлетень за межі дільниці;опускаємо бюлетень до виборчої скриньки лише самостійно (виняток – виборець з інвалідністю, який має право з відома голови або іншого члена дільничної виборчої комісії доручити зробити це у своїй присутності іншому виборцю, крім члена виборчої комісії, кандидата у депутати, кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови, довіреної особи кандидата, уповноваженої особи організації партії, офіційного спостерігача); не агітуємо за чи проти будь-якого кандидата чи партію на виборчій дільниці; якщо бачимо порушення виборчого законодавства – дзвонимо 102.

Коронавірусні особливості

З огляду на те, що цьогорічні вибори відбуватимуться в умовах епідемії коронавірусу, на виборчих дільницях потрібно дотримуватися низки простих  правил епідемічної безпеки.

При вході на дільницю кожен виборець має пройти температурний скринінг, та й кожному насамперед слід звернути увагу на стан власного здоров’я.

Обов’язково бути у захисній масці. При цьому засоби захисту можна знімати під час перебування на дільниці лише на прохання членів виборчої комісії для підтвердження особи. Рекомендовано прийти до виборчої дільниці зі своєю ручкою.

Паспорт пред’явити членам виборчої  комісії, не передаючи його до чужих рук, і розгорнувши на відповідних сторінках.

На дільницях будуть встановлені контейнери з антисептиками для обробки рук. Виборці мають дотримуватися соціальної дистанції та зважати на розмітку на підлозі.

Пам’ятайте, що на дільниці одночасно може перебувати обмежена кількість осіб. То ж до цього варто підходити з розумінням.

 Для участі у виборчому процесі інфікованим, які перебувають вдома, слід подати не пізніше 20:00 23 жовтня заяву й додати до неї виписку з амбулаторії медичної карти (форма № 027/о). Для цього слід звернутися до сімейного лікаря.

УВАГА: Бюлетень за кандидата у депутати до обласної, районної та міської (сільської або селищної) ради із кількістю виборців 10 тисяч і більше потребує найпильнішої уваги виборців, адже у ньому потрібно заповнювати дві клітинки: за партію і за конкретного кандидата!

Ірина ЛИТОВЧЕНКО, директор ТОВ “Газета “Слово”