Президентська ініціатива запрацює на свято Миколая

Головна, Новини, Слайд

Українці, які повністю  вакцинувалися від коронавірусу,  зможуть отримати тисячу гривень. Як розповів  президент Володимир Зеленський у спеціальному зверненні,  в  Україні із 19 грудня запрацює програма, яка передбачає надання однієї тисячі гривень громадянам, які щепилися двома дозами вакцини від коронавірусу. До кінця року на неї виділять майже три мільярди  гривень і стільки ж на початку 2022 року. Про це розповів у відеозверненні президент України Володимир Зеленський.

“Аби дихати легше було бізнесу і громадянам, що постраждали від ковіду, держава продовжує як наявні програми підтримки, так і розробляє низку нових інструментів. Один із них запрацює найближчим часом – це підтримка тих сфер, які постраждали від карантину більше за інші, а саме креативна, спортивний і транспортний сектори економіки. Програма працюватиме так: кожен, хто отримав два щеплення, зможе отримати одну тисячу гривень швидко і зручно, тобто через додаток «Дія».

За словами Володимира Зеленського, тим вакцинованим громадянам, у яких немає смартфона і додатку «Дія», зокрема людям похилого віку, держава забезпечить альтернативну можливість отримати 1 тис. грн. Про неї буде повідомлено незабаром. «Але вже зараз можемо сказати: і щодо підприємців, і щодо громадян усе просто – держава нікого не залишить без допомоги, без підтримки», – запевнив президент.

За його словами, за ці кошти можна буде придбати абонемент у спортзал або фітнесклуб, кінотеатр, театр, музей, концертний зал чи виставковий центр або купити квитки для мандрівок всередині країни на внутрішні авіа- та залізничні перевезення.

Як уточнив прессекретар президента України  Сергій Никифоров, виплата цієї  тисячі гривень відбуватиметься у вигляді ваучерів, сертифікатів або депозитів усім громадянам, які пройшли повний курс вакцинації проти коронавірусної інфекції як до 19 грудня, так і після. Ініціатива є масштабною програмою підтримки бізнесу, а не «тисячею за вакцинацію». За його словами, механізм виділення грошей ще відпрацьовують, але вже зараз можна сказати, що це не готівка на руки. «Вичерпний список оголосимо найближчим часом, але узагальнено це культура, мандри та спорт», зазначив Сергій  Никифоров.

Він також також запевнив, що процес отримання грошей тими, у кого є «Дія», і тими, у кого немає, відрізнятиметься, але ні про кого не забудуть.

Президентська ініціатива практично відразу знайшла і своїх прихильників, і противників.  Як зазначають фахівці,  передусім виплата цих коштів людям покликана підвищити рівень вакцинації, який є «другим найгіршим» у Європі. Зокрема, багато з тих, хто критично ставиться до такої виплати,  вважають, що якщо й давати ці кошти вакцинованим, то не потрібно ставити умови – на що їх витрачати, адже декому необхідніше купити ліки, продукти чи погасити борг за комуналку,  аніж подорожувати чи записуватися у фітнес-зали.

Втім, радник президента Володимира Зеленського Олег Устенко висловив свою думку з цього приводу про те, що  такі виплати дадуть можливість  підтримати сектор послуг країни, який під час пандемії коронавірусу зазнає основного удару.

«Широта використання сертифікатів також обговорюється», – зауважив Олег Устенко і  розповів, що Міністерство економіки має представити відповідні напрацювання у Верховній Раді, оскільки ініціатива вимагає  змін до держбюджету.

Така програма підтримки діятиме і в цьому, і в першій половині наступного року, розповів  Прем’єр-міністр Денис Шмигаль.

Щодо джерел фінансування ініціативи президента,  Міністерство фінансів у відповіді на запитання ЗМІ зазначає, що  у контексті виплат  однієї тисячі гривень для вакцинованих громадян потрібно почекати  ухвалення законопроєкту № 6297 з поправками до державного бюджету на 2021 рік, який передбачає збільшення дохідної частини бюджету на 3 млрд грн, до 1,15 трлн грн. «Ми очікуємо ухвалення в цілому законопроекту зі змінами до держбюджету № 6297″, – заявили в пресслужбі Мінфіну.

Також, як повідомили у Міністерстві фінансів, за 10 місяців 2021 року здійснено видатків на боротьбу з COVID-19 у розмірі понад 31 млрд гривень. Загалом же  на боротьбу з COVID-19 у 2021 році передбачено 41,5 млрд гривень.

«Наразі ми маємо достатньо вакцин, щоб захистити більшість громадян України. Досвід інших країн показує, що вакцинація є надійним способом зменшити ймовірність зараження або тяжкого перебігу хвороби, а також суттєво зменшує навантаження на медичну систему в цілому. Зі свого боку Мінфін здійснює системне фінансування заходів із боротьби із COVID-19 та шукає нові можливості для збільшення доступних фінансових ресурсів на протидію пандемії», ‒ прокоментував заступник Міністра фінансів Роман Єрмоличев.

ДОВІДКА. Старт вакцинації від COVID-19 в Україні відбувся 24 лютого 2021 року. Від початку кампанії проведено усього 21 513 820 щеплень. Вакцинація  проводилась 1 122 мобільними бригадами з імунізації, 3 252 пунктами щеплення та 451 центром вакцинації населення.

Інф. «Слова»