Про бортництво розкажуть давні світлини

Головна, Новини

«Борть. Життя. Полісся» – у цьому фотопроекті, який було презентовано на території Національного музею архітектури і побуту України, вперше в Україні зібрано фото та документи з низки українських архівів та знімки з місць сучасного побутування бортництва Київщини, Рівненщини та Житомирщини. Виставка стала одним з найяскравіших фрагментів Національного проекту «Бортництво Полісся: архаїчна традиція у сучасному вимірі», ініційованого Вишгородським історико-культурним заповідником, який реалізується за підтримки Українського культурного фонду.

Куратор Національного проєкту, директор ВІКЗ, кандидат історичних наук Влада Литовченко зазначила: «Завдяки співпраці з нашими архівами вдалося дослідити еволюцію бортництва, зібрати максимальну кількість фотоматеріалів про бортництво і бджільництво в Україні. Фінальним акордом Національного проекту є створення віртуального музею бортництва, до якого увійдуть і оцифровані матеріали, представлені на цій фотовиставці».

Голова Державної архівної служби України Анатолій Хромов, директор Державного архіву Київщини Соф’я Каменєва зголосилися по  завершенню проекту всю аудіовізуальну частину прийняти на державне зберігання.

Про унікальні документи, представлені у фотопроекті, розповіла науковий керівник Національного проекту, провідний науковий співробітник Інституту мистецтвознавства, фольклористики та етнологіїім. М. Рильського НАНУ, кандидат історичних наук Галина Бондаренко. «Один з цікавих документів – грамота, за якою полковник Василь Підгорецький передає в оренду борті, розташовані на землі церкви Василя Кесарійського в Києві. Також до фотопроекту увійшла світлина з експедиційного щоденника етнолога Наталі Заглади, зроблена під час експедиції 1936 року до Чорнобильського та Димерського районів. На ній – пасіка Зіновія Круковця, основну частину якої складали колодні вулики».

Генеральний директор Національного музею архітектури і побуту України, заслужений працівник культури України Оксана Старак-Повякель запросила всіх на виставку «Бортництво», яку музей підготував як доповнення до фотопроекту «Борть. Життя. Полісся».

Довідка. Фотопроект «Борть. Життя. Полісся» реалізується у співпраці з Державною архівною службою України, з Центральним держархівом вищих органів влади України, з Центральним державним архівом кіно- і фотодокументів ім. Пшеничного, Державним архівом Київщини за підтримки Держархівів Рівненщини та Житомирщини.

Інна КОСЯНЧУК