Про них народ складав пісні та легенди

Головна, Новини, Слайд

Напередодні святкування Дня захисників і захисниць України, Дня українського Козацтва та свята Покрови Пресвятої Богородиці, з метою гідного вшанування переможців нацизму та нинішніх захисників Вітчизни, Героїв Майдану, Героїв Небесної сотні, Героїв АТО/ООС у Національному музеї-заповіднику «Битва за Київ у 1943 році» створено нову виставку «Славні нащадки козацького роду!».

На виставці можна побачити колекцію козацьких люльок, предмети козацького побуту, зброю, ядра козацькі з фондів музею. Стіну прикрашають портрети гетьманів України та Запорозької Січі, а на пілоні – портрет мецената, покровителя козаків «Князь Острозький» пензля художника Василя Климика, у вітринах – фарфорові, деревꞌяні, камꞌяні скульптури козаків, про яких український народ складав пісні та легенди. В центрі залу виставлені поштові конверти та листівки на теми: козацтва, вояків УПА, конверти з зображенням воїнів АТО/ООС з особистої колекції наукового співробітника музею Петра Сенька.

Представлений матеріал дає можливість доторкнутися до історії, зануритися в атмосферу тогочасного буття, зокрема побачити козацький монастир на картині «Межигір’я 1843 року» В. Дарди.

Червоний куток зали прикрашає сучасна ікона «Покрова Богородиці» вишита бісером співробітницею музею Наталією Мартиненко. Поряд погруддя Івана Мазепи – гетьмана Війська Запорозького. Метою Мазепи було об’єднання козацьких земель Лівобережжя, Правобережжя, Запоріжжя, Слобожанщини й Ханської України в складі єдиної Української держави, встановлення міцної автократичної гетьманської влади у становій державі європейського типу зі збереженням традиційної системи козацького устрою. На виставці увазі відвідувачів виставлені ліногравюри з серії «Легендарні вершники».

Українські козаки вважали Богоматір своєю заступницею. Тому ікона Марії з омофором була у кожному козацькому курені, а головна січова церква завжди була Покровською. З’явився навіть особливий тип ікони – «Козацька Покрова», на якій зображували козаків та їхніх старшин, під розпростертим покровом Богородиці. У фондах музею також є така старовинна ікона «Покрова Богородиці», яка зайняла гідне місце на виставці.

У запорозьких козаків був особливий культ Богородиці-Покрови як заступниці та захисниці від ворога. Головна січова церква завжди називалась на честь Покрови, а її ікона була в кожному козацькому курені. Зображували її й на хоругвах, під якими козаки виступали у походи. Перед кожним походом навколішки ставали на молитву до Пресвятої Богородиці «Під Твою милість прибігаємо». Після завершення походу – незалежно від його успішності – козаки відправляли молебень на честь Божої Матері.

На Покрову молилися за воїнів, які перебували у походах, захищаючи рідну землю, обирали козацьких отаманів. До нас дійшли перекази про те, як після зруйнування Запорозької Січі у 1775 році козаки, що пішли з рідних місць за Дунай, взяли із собою як найбільшу цінність ікону Покрови Пресвятої Богородиці. В селі Нові Петрівці, на території якого знаходиться Національний музей-заповідник «Битва за Київ у 1943 році», є церква Покрови Пресвятої Богородиці і саме, 14 жовтня, в селі храмове свято.

Не випадково друга вітрина присвячена воїнам УПА, адже 14 жовтня є і датою створення Української повстанської армії (УПА). У вітрині представлена зброя, предмети побуту, книги та фото тих, хто боровся за українську соборну державу і за те, щоб кожна нація жила вільним життям у власній самостійній державі.

14 липня 2021 року Верховна Рада України проголосувала за законопроєкт № 2325 згідно з яким «День захисника України» перейменовано на «День захисників і захисниць України», який щороку відзначається 14 жовтня. Це сприятиме гендерно збалансованому висвітленню ролі військовослужбовців у захисті нашої країни та належному вшануванню воїнів обох статей. Адже у Збройних силах України багато служить жінок (31757) нарівні з чоловіками беруть участь у захисті суверенітету й територіальної цілісності України.

Одна з вітрин присвячена Героям України – Максиму Ридзаничу та Святославу Горбенку. Особисті шеврони «назавжди девꞌятнадцятирічного» захисника Донецького аеропорту Святослава Горбенка передали до музею батьки «кіборга». За громадянську мужність та патріотизм, героїчне відстоювання конституційних засад демократії, прав і свобод людини, суверенітету та територіальної цілісності України, жертовне служіння Українському народові їм присвоїли це звання посмертно. Поряд з вітриною розміщено національний прапор та прапор ДУК, навколо яких фото Героїв України з Київської області нагороджених посмертно: Максим Ридзанич, Святослав Горбенко, Руслан Лужевський, Ігор Зінич, Сергій Цимбал.

На фото в рамках можна побачити воїнів–афганців, ветеранів Другої світової війни, воїнів АТО/ООС та волонтерів Благодійного фонду «З відкритим серцем у майбутнє», які є гідними нащадками своїх героїчних пращурів та підтримують найкращі традиції українського козацтва! Доповнює виставку книжкова викладка відповідної тематики.

Сучасні українські захисники і захисниці – це приклад самовідданості, любові до України та справжнього патріотизму. Ми повинні вшановувати живих і пам’ятати про тих, хто віддав власне життя за наше майбутнє.

Виставка «Славні нащадки козацького роду триватиме до кінця жовтня.

Інф. Національного музею-заповідника «Битва за Київ у 1943 році»