Прийнято закон про захист місцевих бюджетів

Головна, Новини

Другого грудня Верховна Рада прийняла у другому читанні законопроект №3118 про внесення змін до Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні”. За нього проголосували 305 народних депутатів.

Як зазначається у пояснювальній записці до документа, його мета – недопущення розбалансування місцевих бюджетів, підвищення ефективності сплати податку на доходи фізичних осіб та вдосконалення процедури зміни реєстрації комунальних підприємств, установ та організацій.

Передумовами до прийняття документа, як зазначають розробники, було те, що упродовж  2018-2019 років у окремих областях спостерігалася негативна тенденція руйнування усталених економічних зв’язків через штучну зміну місцезнаходження комунальних підприємств, установ та організацій, що знаходяться на балансі у відповідних обласних рад. Це призводить до того, що розташовані у обласних центрах комунальні заклади (в тому числі охорони здоров’я), перереєстровуються за межі населених пунктів, в яких проживає переважна частина кінцевих споживачів послуг відповідних закладів. При цьому фактичне місцезнаходження юридичних осіб залишається незмінним.

Прийнятими змінами закону, зокрема, врегульовуються такі моменти:

    Унеможливлюється зміна місця реєстрації у одноосібному порядку комунальних підприємств, установ, організацій районними та обласними радами як органами місцевого самоврядування, що представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ та міст.

    Встановлюється обов’язок щодо отримання відповідного дозволу для районних та обласних рад під час зміни місця реєстрації зазначених об’єктів від сільських, селищних, міських та районних в містах рад.

    Забезпечується зміна місцезнаходження комунальних підприємств, установ, організацій на фактичне місце ведення діяльності чи розташування офісу, з якого на сьогодні проводиться щоденне керування діяльністю такої юридичної особи (переважно знаходиться керівництво) та здійснення управління і обліку органами місцевого самоврядування.

Як зазначає інформаційне управління Апарату Верховної Ради України, законом встановлено, що «визначення місцезнаходження комунального підприємства, установи, організації, що перебуває в управлінні відповідної районної, обласної ради, яке зазначається в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань при державній реєстрації вказаного комунального підприємства, установи, організації як юридичної особи або державній реєстрації змін до відомостей про таку юридичну особу здійснюється відповідно до статті 93 Цивільного кодексу України».

Законом встановлено обов’язок щодо отримання відповідного дозволу для районних та обласних рад при зміні місця реєстрації зазначених об’єктів від сільських, селищних, міських та районних в містах рад; забезпечується зміна місцезнаходження комунальних підприємств, установ, організацій на фактичне місце ведення діяльності чи розташування офісу, з якого на сьогодні проводиться щоденне керування діяльністю такої юридичної особи (переважно знаходиться керівництво) та здійснення управління і обліку органами місцевого самоврядування.

Прогнозується, що прийняття цього закону сприятиме покращенню загального стану наповнення місцевих бюджетів, налагодженню порядку сплати основного бюджетоутворювального податку місцевих бюджетів – податку на доходи фізичних осіб, а також забезпечить сталий розвиток громад.

Прийняття та реалізація проекту Закону не потребуватиме фінансових витрат з Державного бюджету України.

ДОВІДКА. Проєкт закону про внесення змін до закону України “Про місцеве самоврядування в Україні” щодо забезпечення додержання державних гарантій місцевого самоврядування та захисту його економічних основ було зареєстровано 24 лютого 2020 року. Його підписали майже 30 депутатів з різних фракцій.