Рекреаційне рибальство має майбутнє

Головна, Новини

Із кожним роком загальна кількість рибалок-любителів в Україні зростає. На сьогодні рекреаційне рибальство – найпопулярніший спосіб активного відпочинку на природі та можливість звести кінці з кінцями у сімейному бюджеті. В Україні нараховується близько 10 млн рибалок (понад 22% населення). Серед любителів порибалити 76,9%  –  чоловіки і 23,1% –  жінки.

Спортивне рибальство розглядається як складова частина любительського рибальства, пов’язана з вилученням водних біоресурсів із середовища існування або без такого та яка передбачає використання спеціалізованих непромислових знарядь лову, що мають у своїй основі принцип змагання і здійснюються за спеціальними правилами. Принципи спортивного рибальства передбачають, перш за все, естетичну та культурну складові, а не вилов риби, тому спортивне рибальство спрямоване на всебічний розвиток особистості, виховання любові до живої природи та єднання з нею. Тому сучасне любительське і спортивне рибальство можливо розглядати як рекреаційне, під яким розуміється використання водних біоресурсів не тільки з метою вилову риби, але й активного відпочинку, риболовного екотуризму, збереження і відтворення об’єктів рибальства та навколишнього середовища.

Централізований облік загальної кількості неорганізованих рибалок-аматорів по всій країні не проводився жодного разу. До теперішнього часу відомі лише дані, зібрані з окремих водних басейнів або окремих водойм в деяких регіонах країни і за вельми короткі періоди часу.

У той же час, навіть поверхові оцінки свідчать, що любительсько-спортивний лов риби у прісноводних водоймах країни вже протягом 25 років є конкурентом рибному промислу. За даними різних джерел, аматорські улови на внутрішніх водоймах України у порівнянні із промисловими становлять від 30% до 100%. Хоча такі коливання цілком можливі через різні умови у різних регіонах країни, але одночасно вони свідчать також про досить приблизні оцінки масштабів аматорського рибальства. Наприклад, на Дніпровському водосховищі аматори протягом 1998-2010 років видобували риби в 6-9,5 разів більше, ніж професійні рибалки. Дані за останні десять років – відсутні.

Дослідження показують, що українські рибалки в цілому позитивно ставляться до створення платних господарств любительського і спортивного рибальства на водоймах, які спеціально для цього зариблюються і де передбачають додаткові послуги з надання місць відпочинку, прокат плавзасобів, знарядь лову, риболовного інвентарю тощо.

Отже, любительське і спортивне рибальство сьогодні є важливим фактором соціального та економічного розвитку країни, з яким не можна не рахуватися. Це спосіб відпочинку мільйонів громадян України, в цьому полягає його велике рекреаційне значення.

В той же час браконьєрства ще ніхто, на жаль, не відмінив. Так, впродовж січня 2021 року держінспекторами рибоохоронного патруля Київщини здійснено 184 рейди та викрито 350 порушень природоохоронного законодавства: складено 253 протоколи за порушення правил рибальства, включаючи незаконний вилов на зимувальних ямах та порушення користувачем (промисловиком); складено 66 протоколів за застосування заборонених знарядь лову чи перевищення добової норми вилову риби; 16 – за незаконне придбання чи збут водних біоресурсів, серед яких п’ять за продаж червонокнижних видів, один протокол – за зберігання заборонених знарядь лову.

Крім того, оформлено 14 актів безгосподарського майна, згідно з якими вилучено 74 заборонених знарядь лову, серед яких 1323 метрів сіток.

В рамках проведених рибоохоронних заходів у порушників вилучено 128 знарядь лову (2620 метрів сіток), 678 кг водних біоресурсів та затримано 15 човнів. Збитки, завдані рибному господарству України, склали 245131 грн. Накладено штрафів на громадян на суму 113 424 грн.

Зокрема, порушення зафіксовані на Київському водосховищі, річках Тетерів, Десна, Десенка, в районі Київської ГЕС.

Підготував Олексій КЛЮКВА