Розсада капусти в’яне від мухи

Головна, Новини

Виростити здорову міцну розсаду капусти в домашніх умовах – це лише перший крок на шляху одержання гарного врожаю. Нерідко після пересадження розсади у відкритий ґрунт спостерігається зів’янення капустяних листів. Як правило, багато рослин зазнають дискомфорту, переживаючи пересадження з одного місця на інше.

У деяких випадках зів’янення відбувається через комах, які почали розмножуватися й поїдати листя.

До найпоширеніших комах, що заподіюють шкоду капусті, належить капустяна муха. Зовні вона нагадує звичайну кімнатну муху, але відрізняється меншим розміром. Довжина тулуба не перевищує 6 мм.

Лялечки капустяної мухи, що перезимували в землі, поступово прокидаються, коли ґрунт уже добряче прогріється. З них формуються мухи, які потім розлітаються в різні боки й заподіюють шкоду овочевим і ягідним культурам.

Щоб відкласти яйця, мухи вибирають найбільш міцну розсаду й роблять кладку в прикореневій частині рослини.

У зоні ризику перебувають молоді, не підгорнуті кущики соковитої капусти, що виділяються на тлі інших екземплярів високими пагонами.

У більшості випадків на такій розсаді відразу після посадки утворюються личинки капустяної мухи, накопичуючись на оголеній поверхні стебла. Фарбування личинок бежеве, а форма нагадує маленьких черв’ячків. Довжина тіла становить близько 8 мм. У першу чергу личинки ушкоджують корінь, а потім добираються до капустяного стебла, вгризаючись у м’якоть.

У результаті такої атаки розвиток кореневої системи розсади призупиняється, і відбувається загнивання всієї підземної частини. Листя капусти в’яне й набирає нездорового фіолетового забарвлення. Життєдіяльність личинок зберігається близько 20-30 днів. Потім личинки попадають у ґрунт і перетворюються в лялечки або вже в землі, або прямо на стеблах.

Якщо весна запізнюється, а ґрунт недостатньо прогрітий, городникам доводиться ризикувати й висаджувати розсаду на грядки, ризикуючи зіштовхнутися із серйозними ушкодженнями через поворотні заморозки. Під ударом виявляються спочатку ранні сорти цвітної й білокачанної капусти. Пізні види капустяних культур вважаються більш стійкими перед шкідниками. Червонокачанну мухи недолюблюють, однак личинки зустрічаються навіть у листах редису. Найчастіше врожай коренеплодів цієї культури покритий червоточиною, що є результатом роботи личинок. Вони вгризаються в поверхню коренеплоду й залишають після себе криві порізані доріжки.

Щоб зупинити розмноження капустяної мухи й уникнути відкладання яєць, потрібно вчасно провести обробку.

Якщо вдалося виявити сліди ушкоджень на листі або скупчення личинок на поверхні стебел, необхідно якомога швидше очистити заражену ділянку, тоді на його місці утворюється здорова тканина. Хворі місця натирають деревною золою й змазують зверху мокрою глиною, щоб підсилити ефект.

Розсаді капусти забезпечують рясний полив і підживлення органічними добривами, приміром, розведеним у воді перегноєм або свіжим коров’яком. Молоді кущики не забуваємо підсапувати. Тоді рослина швидше наростить кореневу масу, а мухам буде складніше добратися до стовбура.

Ефективним засобом захисту розсади капусти й редису від мух є тютюновий пил і деревний попіл. Через кілька днів після посадки капустяне листя посипають цією сумішшю.

Капустяна муха не переносить певні запахи, що дає можливість використовувати ще один спосіб боротьби. Мова йде про селеру й томати. Ці овочі рекомендується висаджувати поруч із капустою для відлякування комах.