Талановиті, творчі, емоційні

Головна, Новини, Слайд

Про виставу «Колискова для дракона», яка була підготовлена і поставлена у Вишгороді силами дитячого інклюзивного театру «Perfeco in Kilaba», і прем’єра якої відбулась торік у Вишгородському районному будинку культури «Енергетик», знають багато. Серед акторів було багато дітей з інвалідністю, які показали свої таланти і здібності до творчості. Однак, мабуть, не всі знають, що це єдиний дитячий інклюзивний театр в Україні (принаймні за даними GOOGLE-пошуку).

Художній керівник театру Уляна Данилюк розповіла, що театр входить до ГО «Театральна спілка для дітей з інвалідністю». Вже реалізовано три театральних постанови, а вистава «Колискова для дракона», створена за фінансової підтримки Українського культурного фонду, є володарем «Гран Прі» національних та міжнародних фестивалів. У театрі займається 21 дитина з різною нозологією.

А організатори театру, прагнучи розширити можливості цих дітей для заняття творчістю, пішли далі – вирішено впровадили проект дистанційної мистецької платформи для дітей з інвалідністю.

«Основна місія нашої громадської організації – це ребрендинг стереотипів, поглядів на дітей з інвалідністю. Це абсолютно нормальні діти, вони просто інші. Вони так само можуть багато чого нам дати! Показати своє сприйняття світу, змінювати стереотипи щодо системи цінностей, вносити свій вклад у культурні продукти. А головне – так само, як і нормо-типові діти, змінювати наш соціум на краще», – пояснює Уляна Данилюк.

Щоправда, нині проект реалізується в онлайн-форматі, що продиктовано карантинними обмеженнями. Уляна Данилюк звернула увагу, що у світі чимало відомих особистостей з інвалідністю, які змінили світ. Це лауреат Нобелівської премії Стівен Уільям Хокінг. Це Людвіг ван Бетховен, який, будучи вже відомим композитором, почав втрачати слух, але продовжував творити. Це 32-й президент США Франклін Делано Рузвельт, який був прикутий до інвалідного візка. Ерік Вайхенмайер – перший сліпий в світі скалолаз, який дістався вершини Еверест.

Нині розгорнуто проект у партнерстві з міжнародним фондом «Відродження» на платформі «RazomGO», спрямований на розширення географії мистецької інклюзії в Україні. Уляна Данилюк звернула увагу підкреслила, що ініціативи, які впроваджуються в царині культурних проектів за участю дітей з інвалідністю, зорієнтовані на великі міста. А ось невеличкі населені пункти, а тим більше сільська місцевість – поки що слабко охоплені відповідною діяльністю.

Уляна Данилюк розповіла, що сформована команда проекту, до якої входять фахівці, які раніше на волонтерських засадах працювали з акторами театру. Вже відпрацьовано механізми дистанційного викладання. У колаборації з менторами та психологом проекту напрацьовано дидактичний матеріал за власною методикою «Про інклюзивний метод роботи з альтернативним актором у інклюзивному театральному просторі».

У межах дистанційної мистецької інклюзивної платформи «Kilaba» передбачаються онлайн заняття за низкою напрямків.

Один з них – музична терапія, вокал разом із музичним терапевтом, автором і виконавецем, лідером гурту «Сни Доріг» Оленою Солошенко. Цей напрямок націлений на дослідження і пізнавання себе, світу навколо, пошуку творчих ресурсів, вмінню приймати себе справжнього.

Також діти навчатимуться не просто малювати – курс включає мислення художника за методикою Пітера Йєнні з куратором курсу, студенткою Артакадемії ім. Сальвадора Далі Іванною Данилюк. Курс спрямований не тільки на оволодіння навичками малювання, а й наближує до візуального сприйняття і насолоди від експериментів з власною уявою (розвиток уяви, пошук джерела натхнення, техніки малювання, інтуїтивне малювання).

Ще у програмі – ритмотерапія, гра на малій перкусії разом із засновником школи «AfriKAN Drum School», провідником барабанних кіл із барабанотерапії у центрах реабілітації для дітей з інвалідністю Оленою Сухоруковою. Ритмотерапія працює над розвитком моторики, музикальності у дитини, відчуття ритму. На заняттях учні познайомляться з величезним арсеналом шумливих інструментів, дізнаються про властивості матеріалів для їх виготовлення і обов’язково навчаться створювати власну композицію!

Окрім того, діти займатимуться стопмоушен-анімацією. Це анімація з усього разом із відеомейкером, контентмейкером, режисером Ольгою Олексієнко. Ці заняття – гра, сучасний спосіб заявити про себе за допомогою телефону, оживляти світ навколо себе і розповідати зворушливі історії.

Також дітям викладатимуть акторську майстерність, сценічну мову, історію театру з Уляною Данилюк. Сценічна мова (артикуляційна гімнастика за допомогою анімованих роликів з використанням маскотів, вправи на дихання, вимову). Історія театру у форматі анімованих відео лекцій озвучених акторами (наблизять до розуміння загальної історії людства, мистецтва, живопису, театру). Заняття з акторської майстерності надають поштовх до самовираження, підвищення самооцінки, оволодіння корисною для інших справою. Також, підвищують адаптивність дитини у колективі і надають можливість подивитися на себе з боку, вигідно подати свої особливості та не боятися бути смішним (а це профілактика від позиції жертви, пожаліти себе).

До того ж, зазначає Уляна Данилюк, усі заняття – без жодних географічних, фізичних обмежень!

Заняття відбуваються у супроводі психолога, що дає можливість коригувати способи взаємодії з дітьми із різною нозологією, пробуджувати їхні пізнавальні та емоційні можливості, творчі здібності, формувати навички міжособистісної комунікації, соціалізації. Також проект передбачає надання професійної психологічної допомоги батькам дітей з інвалідністю.

Звичайно ж, впровадження ініціатив «Театральної спілки для дітей з інвалідністю» потребує коштів. І зараз громадська організація – на етапі їхнього пошуку.

Тому нині на платформі «RazomGO» розгорнуто майданчик для збору фінансових донацій на впровадження проекту. Кожен бажаючий зможе зробити доброчинний внесок. Уляна Данилюк зазначає, що умови співпраці з фондом «Відродження» передбачають, що «Театральна спілка для дітей з інвалідністю» має зібрати 60 тисяч гривень. І коли люди своїми благодійними внесками продемонструють потрібність проекту для суспільства, фонд «Відродження» докладе таку ж суму на реалізацію задумів «Театральної спілки для дітей з інвалідністю».

Вже зібрано понад чотирнадцять тисяч гривень.

На що ж будуть спрямовані кошти у разі успішної краундфайдингової компанії?

«Насамперед – на розширення географії проекту, аби діти та їх батьки з регіонів могли дізнатися про можливість долучення до занять. Для цього плануємо долучити таргетингову стратегію, яка одночасно працює на промоцію інклюзивного мистецтва. Також, для оплати праці викладачам, менторам, команди проєкту. А ще на технічну підтримку дистанційної мистецької інклюзивної платформи «KI-LA-BA, Для створення нових анімованих роликів з історії театру, сценічної мови. І, звичайно ж, на закупівлю матеріалів для курсів: мислення художника, ритмотерапія та створення театрального реквізиту для занять з акторської майстерності. Рух театральної інклюзії не є унікальним у світовому контексті, він є унікальним в українському суспільстві. Тому ми і створюємо ініціативи, щодо розширення доступу для дітей з інвалідністю до занять мистецтвом. Наша організація прагне донести, що діти з інвалідністю багатофункціональні, щирі, відкриті, красиві, розумні», – наголошує Уляна Данилюк.

Інна КОСЯНЧУК