«Трипільська Усмішка» – найдавніший «смайлик» у світі

Головна, Новини, Слайд

У Київському музеї Становлення української нації (Київ, вул. Лаврська, 27) нині можна побачити унікальний артефакт – «Трипільську Усмішку», якій понад шість тисяч років. Її вперше публічно презентує Громадська спілка «Народний музей України».

Цей артефакт – конічна миска з двостороннім розписом темно-коричневою фарбою по світло-коричневому ангобу. Доктор історичних наук Михайло Відейко зауважує, ця миска не використовувалась для щоденного вжитку, а була обрядовою. Вона з’явилась приблизно у 4100-4000 рр. до н.е. Посудина  належить до колекції «Колиска цивілізацій»: це збірка, присвячена прадавній цивілізації трипільців-українців, котрі жили на території сучасної України за кілька тисячоліть до нашої ери.

Артефакт уже назвали найдавнішою усмішкою у світі.

Організатори заходу зауважують: «Назва експонату прямо пов’язана із зображенням на ньому – візуально 4 овали схожі на обличчя з усмішкою. Такий життєствердний символ є актуальним і потрібним сучасним українцям у контексті антиукраїнської цивілізаційної війни, завдання котрої – не лише захоплення територій, а й знищення української ідентичності, кількатисячолітньої тяглості української історії та культури».

Що ж означає «Трипільська Усмішка»? Дослідники висувають версії, що  у формі усмішки відбито різні місячні фази: вісім зображень повного місяця, шість – у фазі росту і шість – старіння. Загалом на посудині вміщено 20 зображень.  У давні часи фази місяця трипільці використовували для вимірювання часу, а в основу їхнього календаря було покладено місячні цикли.

Кураторка виставки «Колиска цивілізацій» Леся Воронюк зазначає:  «Трипільска Усмішка» – унікальний артефакт, назва якого прямо пов’язана із зображенням на ньому — візульно 4 овали схожі на обличчя з усмішкою. Переконана, такий життєствердний символ є актуальним і потрібним сучасним українцям у контексті антиукраїнської цивілізаційної війни, завдання котрої — не лише захоплення територій, а й знищення української ідентичності, кількатисячолітньої тяглості української історії та культури. Сьогодні, в стані гібридної війни, коли ворог щодня зазіхає на нашу свідомість і нав’язує пропагандистські трактування історії, намагається зробити абсолютно мілким наше самосприйняття як народу, ми маємо ще наполегливіше вивчати свою історію заради нашого ж майбутнього.

А особливо – якщо ця історія може так надихати».

«Трипільська Усмішка» протягом одного року експонуватиметься в Музеї Становлення української нації.

ДОВІДКА. Нещодавно Громадська Спілки ГС «Народний Музей України» передала частину трипільської колекції «Колиска цивілізації» в Музей Вікентія Хвойки, що в селі Халеп’я Обухівського району. Надмета ГС «Народний Музей України» — через дослідження та публічну презентацію фундаментальних надбань української культури формувати актуальні, відповідні до історичного минулого цінності та ідейно-ментальні пріоритети сучасних українців.

Інф. «Слова»