Винахідливий і тихий кілер

Головна, Новини

Змієї́д, крачу́н — хижий птах родини яструбових. Один із чотирьох видів роду; єдиний вид роду в фауні України. Ареал виду охоплює Південну Євразію та Північну Африку. Зимує у південній частині ареалу. В Україні гніздиться переважно на Поліссі та в лісостеповій зоні; зустрічається в українських Карпатах і Кримських горах (гніздиться до верхньої межі лісового поясу). Мешкає в старих високостовбурових лісах, поблизу галявин, вирубок та боліт.

Європейську гніздову популяцію оцінено у 8,4–13 тис. пар. В Україні у більшості областей рідкісний (подекуди дуже рідкісний) вид. Чисельність української популяції стала поступово зменшуватися ще у середині ХХ ст. Станом на 2000 рік вона оцінена в 30-40 пар, але вже в 2004 році — в 250-300 пар. Це пов’язано з проведенням детальніших наукових досліджень. Найбільше гнізд (4 на 100 кв.км) зареєстровано у долині річки Льви (басейн Прип’яті) та у лісах Мошногірського кряжа (Черкаська область). На чисельність виду негативно впливає знищення старих ділянок лісу, де птахи гніздяться; знищення біотопів полювання, відстріл птахів для виготовлення опудал.

Верхове болото, під ногами килим з моху, лишайників та багна, зверху оздоблений чорницею та червоною брусницею. З цього килима вверх стирчать колони сосен. От зверху на такій архітектурній композиції і влаштовує оселю змієїд. Побачивши його в польоті, можна замилуватися цим величним і гарним птахом, на світлому споді крил чорні смуги. Коли ж ви побачили його на дереві, то можна переплутати із скопою чи канюком, хоча змієїд відрізняється від канюка більшими розмірами.

За даними спостережень, частіше за все змієїд влаштовує гніздівлю або у відьминій мітлі — густому розгалуженню гілок часто у вигляді чаші, або ж на соснах з відмерлою верхівкою. Самка змієїда відкладає лише одне яйце. Насиджування триває 36-37 діб (за деякими даними до 47 діб), при цьому середня продуктивність пари в залежності від ареалу коливається від 60% до 75% на рік.

Змієїд дуже чутливий до фактору покою, при появі людини ці птахи намагаються непомітно залишити гніздо та тихо відлетіти. Тому у місцях, де люди зустрічаються частіше, змієїд, як правило, гніздиться в одному гнізді один рік, а наступного перелітає вже в інше місце. Якщо ж місця безлюдні, птахи можуть гніздитися в одному гнізді і два, і навіть три роки.

При наближенні людини змієїд намагається непомітно залишити гніздо. Але у випадках, коли насиджується кладка, особливо в кінці насиджування або ж, коли птах зігріває мале пташеня, батьківські інстинкти часто беруть гору. Проте скритність птахів дає себе знати. При спробі сфотографувати птаха, який не хоче або не може злетіти, той намагається пригнутися або ж повернутися хвостом до об’єктиву.

Початок кладки змієїда для українського Полісся, спостерігається, як правило, на початку травня, а вилуплення пташенят — у першій половині червня.

Виліт молодих змієїдів з гнізда коливається в залежності від клімату. Так для Італії виліт триває з 17 липня по 17 серпня, для України — з 10 серпня по 10 вересня. Основу раціону змієїда становлять, як це можна судити із назви, рептилії. Але не тільки рептиліями живиться змієїд. У Поліському природному заповіднику  змієїд також живиться земноводними, дрібними ссавцями (їжак, полівка) і навіть птахами. З решток рептилій на території заповідника найчастіше знаходили рештки гадюки, рідше — ящірок, ще рідше — вужів і найрідше — мідянок. Такий собі винахідливий і тихий вбивця – кілер.

Взагалі змієїд є своєрідним лідером за мінімальним розміром кладки та тривалістю гніздового періоду: відкладає одне яйце (надзвичайно рідко два) і насиджування триває понад місяць; якщо при цьому ще врахувати його надзвичайну чутливість до фактору покою, стає зрозумілим така мала його чисельність. Окрім того, вкрай негативно впливають на чисельність виду меліоративні роботи.

Облік цього птаха проводити досить складно, тому що змієїди оселяються у великих заболочених масивах, при чому для півночі щільність розподілення популяції змієїдів коливається в межах 1-2 гніздові пари на одну тисячу кв.км. Хоча в долині річки Льви, за даними Червоної книги України за 1994 рік, було відмічено надвисоку чисельність — чотири гнізда на 100 кв.км. Окрім розрідженості популяції по території гніздо змієїда добре замасковано, до того ж має невеликі розміри, не кажучи вже про згадану малопомітну та тиху поведінку птаха. Гнізда змієїдів можна добре помітити взимку по сніговим «шапкам», що на них утворюються. Проведення обліку птахів є достатньо проблематичним у зв’язку з високою вартістю таких досліджень. Проте існує реальна необхідність у визначенні чисельності і розподілу цього рідкісного «червоно книжника» нашої орнітофауни.

Чисельність української популяції змієїда стала поступово зменшуватися ще у середині ХХ ст. На чисельність виду негативно впливає знищення старих ділянок лісу, де гніздиться цей птах; знищення біотопів полювання, відстріл птахів для так званими «мисливцями» та браконьєрами.

Вид перебуває під охороною Червоної книги України (статус – рідкісний), Бонської та Бернської конвенцій, конвенції CITIES, Угоди AEWA та Директиви Євросоюзу про захист диких птахів.

За останніми даними декілька пар цього рідкісного і красивого птаха живу у Чорнобильській зоні.

Олексій ДЖЕРЕГЕЛЯ