Закопуємо «чорне золото»

Головна, Новини

Турбота про рослини триває і після збору врожаю. Саме восени грунт слід «заправити» добривами, які створять запас поживних речовин на майбутній сезон. Скільки і яких добрив треба внести на грядки восени?

Осіння «підгодівля»городньої флори переслідує відразу кілька завдань.

По-перше, так рослини легше переносять згубні зимові заморозки.

По-друге, це хороший заділ на майбутню весну, коли дерева і чагарники будуть гостро відчувати потребу в поживних речовинах.

По-третє, добрива сприяють білково-вуглеводному синтезу рослин та іншим процесам, що відбуваються всередині них.

По-четверте, у вас є можливість внести комплексні добрива і розрахувати їх точне дозування таким чином, щоб кожна рослина отримала конкретну речовину, яку потребує найбільше.

Перед настанням зими у грунт можна вносити практично будь-які добрива.

Мінеральні добрива. Рослини засвоюють корисні речовини з ґрунту тільки у вигляді водного розчину, тому зазвичай добрива вносять в рідкому вигляді. Існує багато спеціально підібраних складів: для газонів, плодових дерев, плодових, ягідних і декоративних чагарників, багаторічних рослин тощо. Що характерно, «осінні» добрива повинні мати на упаковці відповідне маркування: «осінь», «для осіннього застосування» і містити мінімальну кількість азоту. При цьому в них повинні міститися фосфор, калій і кальцій, які зміцнюють імунітет рослин і підвищують їх стійкість до низьких температур.

Гній і послід. Ці добрива відповідають за родючість ґрунту. Свіже добриво вносять під перекопування, вносити його безпосередньо під рослини не можна, інакше можна спалити коріння. Періодичність внесення гною і посліду – один раз в 3-4 роки.

Компост. У середовищі городників компост, що повільно розкладається, заслужив  прізвисько «чорне золото». З ним грунт довше залишається родючим, а його позитивні якості посилюються.

Торф містить багато органіки і добре утримує вологу. Правда, у верховому торфі мало поживних речовин, і він активно підкислює грунт. Низинний торф володіє слабокислою або нейтральною реакцією, і корисних мікроелементів в ньому більше. Щоб знайти «золоту середину», найкраще додавати торф в компост і використовувати їх спільно.

Попел давно використовують в якості перспективного і універсального добрива.  Його одержують після спалювання бур’янів, гички і гілок. Як і гній, її вносять під перекопування раз в 3-4 роки.

Тирса, а також подрібнена трава, кора дерев служать для розпушення щільних ґрунтів і утримання вологи – на піщаних грунтах. Поступово розкладаючись, тирса перетворюється на перегній, яким харчуються мікроорганізми, гриби і черв’яки.

Сидерати. Це найдешевше і екологічно чисте добриво. Висівають сидерати в кінці літа, а восени підрослу зелень закладають в грунт. Найчастіше висівають наступні культури: люпин, люцерну, вику, конюшину, жито та овес.

Калійні добрива. Цей різновид підгодівлі вносять восени, оскільки за зиму негативна дія хлору, що міститься в них, нейтралізується, і рослини отримують необхідну дозу потрібних речовин. Калійні добрива часто застосовують і для підживлення кімнатних рослин.

Кількість внесених добрив залежить від ступеня збіднення грунту, іноді на 10 кв. м потрібно до 100 кг добрив

Які добрива вносять під перекопування? Найгірше «заправляти» грунт корисними речовинами тим, у кого на ділянці переважають глинисті і суглинні грунти. За зиму вони настільки ущільнюються, що в них майже нічого не росте. Такі ґрунти потрібно рихлити ще з осені і потім вносити одне або кілька добрив:

гній вносьте близько 3-4 кг на 1 кв. м не частіше, ніж раз в 3-4 роки. Після перекопування ґрунту на глибину 15-20 см акуратно укладіть його навколо рослин, але стежте за тим, щоб склад не стикався з їх кореневою системою – в іншому випадку вона може згоріти;

трав’яна січка, тобто дрібно порізані бур’яни і трава. Спочатку сформуйте борозенку глибиною 20 см. Укладіть на дно 5-7-сантиметровий шар приготованих бур’янів і бадилля, що залишилася після збирання врожаю, і накрийте зверху шаром ґрунту. Потім укладіть ще шар подрібненої трави і знову присипте землею;

фосфорно-калійні добрива: середньому вносять 40-60 г суперфосфату і 25-30 г калійної солі або сірчанокислого калію на 1 кв. м ґрунту;

сидерати – кращого часу для закладання в грунт сидератів, ніж осінь, просто немає. Як тільки вони досягнуть висоти 10 см, їх можна зрізати і перекопати з землею.