Затоплена поліська Атлантида

Головна, Новини

Спорудження нинішньої гордості й родзинки Вишгорода – Київської гідроелектростанції і Київського водосховища – свого часу супроводжувалось важким процесом, що пройшовся до долях тисяч людей. У 1964 році водами новоствореного Київського водосховища  було затоплено 92 тисячі гектарів родючих земель, майже 33 тисячі людей були примусово переселені. Понад 50 населених пунктів, з них щонайменше 16 сіл, опинилися під водою.

Здебільшого постраждали села лівого берега Дніпра: Старосілля, Сваром’я, Тарасовичі, Завалівка, Чернин, Новосілки на Дніпрі, Ошитки, Окунінове, Старий Глібів, Новий Глібів, Сорокошичі, Сивки. На правому березі Дніпра знаходяться під водою колишні села: Бірки, Толокунська Рудня, Ротичі, Домантове. На правобережжі було затоплено менше сіл через гористий рельєф, а ось на лівому березі переважала рівнинна місцевість, і тому там було затоплено значно більше населених пунктів.

Майже всі вони існували сотні років. Біля Дніпра було вигідно створювати та розвивати поселення. Це підтверджують численні археологічні знахідки на цій території, які датуються IV тис. до н.е. Багато з цих сіл існували як старовинні населені пункти. Село Старосілля згадується в XI столітті. Поблизу нього у ХХ ст. діяла літня лабораторія біологічної станції Всеукраїнської академії наук, заснована в 1918 році академіком В. Вернадським.

Дослідниця народної культури та побуту Ніна Заглада, яка вивчала етнографію села Старосілля наприкінці двадцятих років ХХ ст., зауважила: «Завдяки географічному становищу та соціально-економічним умовам, село зберегло в побуті багато культурних старожитностей з давно минулих віків, а в деяких сферах цілком виразні ознаки натурального господарства. Це й спонукало обрати його, як об’єкт для стаціонарних наукових дослідів».

У 1927 році в селах Сваром’я, Тарасовичі, Чернин, Ошитки проживало більше 3000 мешканців. Ці землі з давніх часів були заселені людьми, але за рішенням комуністичної влади щодо будівництва ГЕС, історія цих сіл штучно була перервана.

Дізнатися більше про історію і долю нині зниклих сіл нашої мальовничої і древньої Поліської землі можна на виставці «Затоплені села Київського Полісся», яка відкриється 15 вересня об 11.00 в музеї давньоруського гончарства Вишгородського історико-культурного заповідника.