Змінено порядок обчислення середньої зарплати

Головна, Новини

Урядовою постановою від 1 вересня 2021 р. № 917 «Деякі питання обчислення середньої заробітної плати»Кабмін затвердив зміни до Порядку обчислення середньої заробітної плати (вона  передбачає оновлення Порядку №100 (абзаци 2 та 3 пункту 3). Відповідно до документа, працівникам, яким із 12 грудня 2020 року обчислювали середню зарплату (СЗП) без урахування премій та виплат, буде зроблено перерахунок.

У пояснювальній записці до постанови зазначається, що метою такого кроку є спрощення практичного застосування норм стосовно обчислення СЗП, а також упорядкування механізму врахування премій та виплат за підсумками роботи за певний період.

Тепер під час обчисленні середньої заробітної плати премії, в тому числі за місяць, та інші стимулюючі виплати за підсумками роботи за певний період будуть враховуватися у заробіток “періоду, який відповідає кількості місяців, за які вони нараховані, починаючи з місяця їх нарахування”.

Також  буде проведено перерахунок середньої заробітної плати тим працівникам, котрим із 12 грудня 2020 року згідно з постановою від 9 грудня 2020 року №1213 СЗП визначали без урахування премій та виплат за підсумками роботи за певний період.

В уряді очікують, що спрощення порядку обчислення середньої заробітної плати роботодавці сприймуть позитивно. А наймані працівники отримають збільшений розмір середньої заробітної плати завдяки врахуванню премій та виплат за підсумками роботи за певний період.

За словами заступника міністра економіки Світлани Глущенко, той механізм обчислення середньої зарплати, який діяв досі,  був  досить складним в адмініструванні, особливо для підприємств, на яких  працює багато людей. «Ухвалене рішення дозволить його спростити, а також сприятиме зменшенню кількості спірних ситуацій, що виникають при застосуванні діючого порядку”, – підкреслила Світлана Глущенко.

Із 4 вересня (це дата публікації постанови в газеті «Урядовий кур»єр») діє тримісячний строк для донарахування роботодавцями  СПЗ працівникам, яким було нараховано середній заробіток з 12 грудня 2020 року до дати набрання чинності нової постанови, без врахування премій за минулі періоди. Отже, всі необхідні перерахунки потрібно здійснити до 4 грудня. 

Як роз’яснюють експерти ресурсу «Дебет-кредит», до розрахунку середньої зарплати будуть включатися: суми нарахованої заробітної плати, крім премій (в тому числі за місяць) та інших заохочувальних виплат за підсумками роботи за певний період, враховуються у тому місяці, за який вони нараховані, та у розмірах, в яких вони нараховані, без виключення сум відрахування на податки, стягнення аліментів тощо, за винятком відрахувань із заробітної плати осіб, засуджених за вироком суду до виправних робіт; премії (в тому числі за місяць) та інші заохочувальні виплати за підсумками роботи за певний період під час обчислення середньої заробітної плати враховуються в заробіток періоду, який відповідає кількості місяців, за які вони нараховані, починаючи з місяця, в якому вони нараховані. Для цього до заробітку відповідних місяців розрахункового періоду додається частина, яка визначається діленням суми премії або іншої заохочувальної виплати за підсумками роботи за певний період на кількість відпрацьованих робочих днів періоду, за який вони нараховані, та множенням на кількість відпрацьованих робочих днів відповідного місяця, що припадає на розрахунковий період.

Також вносяться зміни до переліку виплат, які не враховуються до середньої зарплати. Зокрема, до них будуть відноситися виплати, пов’язані зі святковими виплатами, та ще винагорода за сумлінну працю та зразкове виконання службових обов’язків.

Пояснюючи, що саме зміниться у врахуванні премій при розрахунку середньої зарплати, експерти зауважують, що до заробітку відповідних місяців розрахункового періоду буде додаватися частина премії, яка визначатиметься діленням суми премії та іншої стимулюючої виплати за підсумками роботи за певний період на кількість відпрацьованих робочих днів періоду, за який вони нараховані та множенням на кількість відпрацьованих робочих днів кожного відповідного місяця, що припадає на розрахунковий період. 

Згідно з оприлюдненими Держстатом даними, середня номінальна заробітна плата штатного працівника підприємств, установ та організацій у червні 2021 року становила 14 313 гривень, що у 2,4 раза вище рівня мінімальної зарплати, яка нині становить 6 000 гривень. У липні цього року середня зарплата ще трохи зросла і становила 14345 гривень.

Найбільша СПЗ за липень зафіксована традиційно у столиці України і становить 20956 гривень. На Київщині середня зарплата у липні становила 14543 гривні, і це майже на дві тисячі гривень більше, ніж було на початку року – у січні зафіксовано СПЗ на рівні 12645 гривень. Тут наша область займає третє місце в Україні. Окрім Києва, її обійшла Донецька область (у липні тут нараховували 15287 гривень СЗП, на початку року – 13786 гривень. Найменша середня зарплата зафіксована в Чернівецькій області – 11350 гривень. На початок року в цій області вона становила 9696 гривень.