Звільнення Києва: дорогою ціною

Головна, Новини, Слайд

6 листопада, виповнилося 78 років з  дня звільнення Києва від нацистських окупантів. 778 днів тривала окупація міста. За роки  війну місто втратило десятки будівель, був підірваний Хрещатик, всі мости і Успенський собор у Лаврі.

Операція з визволення столиці України тривала три місяці Бої за місто називають одними із найзапекліших та найкривавіших у період Другої світової війни. Безпосередньо в боях за вигнання з міста нацистських окупантів загинули сотні тисяч бійців радянських військ. І кількість загиблих достеменно не підрахована, адже серед них було багато так званих «чорносвитників» і «чорнопіджачників» – цивільного населення, мобілізованого безпосередньо пере операцією і не внесеного у відповідні облікові списки. Цих людей практично без зброї кинули на ворога…

У 78-му річницю визволення Києва від нацистських окупантів Президент України Володимир Зеленський поклав квіти у залі пам’яті Пам’ятника – музею визволення Києва, що розташований на території Національного музею-заповідника «Битва за Київ у 1943 році» у селі Нові Петрівці. Як повідомляє Офіс президента України, у церемонії також взяли участь Голова Верховної Ради Руслан Стефанчук, Прем’єр-міністр Денис Шмигаль, керівник Офісу президента Андрій Єрмак, секретар Ради національної безпеки і оборони Олексій Данілов, міністр оборони Олексій Резніков, Головнокомандувач ЗСУ Валерій Залужний.

Присутні вшанували пам’ять загиблих визволителів Києва хвилиною мовчання.

Володимир Зеленський оглянув монумент «Символ миру» на алеї музею-заповідника. «Визволення Києва – це історія безмежної байдужості й жорстокості «великих» керівників і безмежного подвигу великих бійців, які звільнили місто від нацистів», – зазначив глава держави. І підкреслив, що за офіційними даними, втрати у битві за Дніпро сягають 417 тисяч загиблих. У боях за Київ полягло до 240 тисяч солдатів і офіцерів. Але згідно з підрахунками низки істориків, загальна кількість загиблих як мінімум удвічі більша, адже мобілізованих через польові військкомати часто не брали на військовий облік, щоб не погіршувати статистику втрат. «Навіть не вдягнуті у форму і вкрай погано озброєні, сотні тисяч наших предків були кинуті в бій за визволення Києва. На вірну смерть. Ми ніколи не забудемо, якою ціною 6 листопада 1943 року столицю України було звільнено від нацистських окупантів. Вічна пам’ять і слава всім, хто звільнив Київ від нацистських загарбників», – наголосив Володимир Зеленський.

Глава держави також поспілкувався з учасниками бойових дій на сході України – братами Олександром та Андрієм Мережками. У родині Мережків два покоління чоловіків є учасниками двох різних воєн: Другої світової та війни за незалежність і територіальну цілісність України. Андрій – один з воїнів-«кіборгів», які захищали Донецький аеропорт. «Дякую вам за службу, за вашу самовідданість», – сказав Президент.

Директор музею-заповідника Іван Вікован розповів, що комплекс «Битва за Київ у 1943 році» започатковано в 1945-му, і на сьогодні його фонди налічують 15 тисяч предметів. Це документи й фотографії часів Другої світової війни, подій на сході України, археологічні, етнографічні, нумізматичні колекції, твори живопису.

У 2014 році на території музею відкрито пам’ятний знак «Невідомому солдату» на місці перепоховання останків 26 захисників та визволителів Києва, які загинули у 1941 – 1943 роках.

В останні роки в експозиціях музею-заповідника відображені події форсування Дніпра, перебіг Київської наступальної операції, а також представлені речі учасників Революції Гідності, Героїв Небесної Сотні, АТО на сході України.

Також на території музейного комплексу розташована виставка зразків бойової техніки, каплиця Святого Георгія Переможця на згадку про захисників і визволителів Києва, пам’ятник воїнам-мотоциклістам, Стіна пам’яті – 11 горельєфів Героїв Радянського Союзу – вихідців із Вишгородського району Київщини.

Президент України доручив голові Київської обласної держадміністрації Василю Володіну активізувати створення на території музею-заповідника Центру національно-патріотичного виховання.

«Пам‘ять про наших солдатів та їхній подвиг має завжди залишатися в серцях потомків. Одним з важливих кроків з вшанування наших героїв стане створення на території музею-заповідника Центру національно-патріотичного виховання. Шануємо пам‘ять про загиблих героїв. Ніколи не забудемо їх подвиг, ціну, якою Київ отримав свободу в 1943-му році», зазначив Василь Володін.

Серед планів – побудувати нове приміщення для музею Української військової звитяги, у якому буде передбачено виставкові й експозиційні площі, фондосховища, кіно- та конференц-зали. Крім того, до 80-ї річниці звільнення Києва від нацистських загарбників заплановано спорудження монумента «Захисникам України».